Trwają rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy rozpoczęły się w poniedziałek, 4 lutego na Jasnej Górze. W czasie spotkania, które potrwa do czwartku omawiane są aktualne problemy duszpasterskie środowiska ludzi pracy. W tym roku rekolekcje głosi bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki. 

Tradycja mianowania w polskich diecezjach duszpasterzy środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ Solidarność, który w swój status ma wpisane zasady Katolickiej Nauki Społecznej. Kapelanem Solidarności był błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Posługa duszpasterzy Ludzi Pracy zrodziła się w trudnym czasie zmagań o wolność Polski. Księża upominali się o godność i prawa pracowników, pełnili posługę duszpasterską w zakładach pracy i przy parafiach.

– Zmieniły się czasy, zmieniły się warunki, zmieniło się tak wiele w naszej Ojczyźnie, został także zachwiany autorytet kapłana we współczesnym świecie, i ta rola księdza jest troszkę inna niż kiedyś. Niemniej jednak staramy się być z ludźmi, staramy się rozwiązywać ich problemy, staramy się im pomagać w ich trudnych, różnych sytuacjach duchowych, życiowych, staramy się po prostu nie być obojętni na ludzkie problemy – mówił ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy.

Doroczne spotkanie na Jasnej Górze zainaugurowane zostało w poniedziałek Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej. – Tak jak mamy samochody i co pewien czas dajemy je do przeglądu, żeby dobrze funkcjonowały, żeby można było pewnie jeździć, tak i nam ludziom jest potrzebny taki przegląd duchowy przed Panem Bogiem, żeby te usterki usunąć z naszej duszy, z naszego życia, żeby czasem wymienić jakieś części, żeby ta nasza droga, pielgrzymka przez ziemię do wieczności, była udana, żeby była owocna – mówił w trakcie homilii wygłosił bp Ignacy Dec.

– Co mamy czynić Matko, by na polskiej ziemi brat nigdy nie pogardzał bratem, jedni nie podnosili rąk na drugich, ale pomagali sobie wzajemnie dźwigać brzemiona? – pytał podczas Apelu Jasnogórskiego metropolita wrocławski i krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy abp Józef Kupny.

Każdego dnia kapłani uczestniczący w rekolekcjach gromadzą się w Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma, gdzie słuchają konferencji i wspólnie modlą się. Od wtorku do czwartku dzień rozpoczyna poranna Msza św. odprawiana w Kaplicy Matki Bożej.

źródło: jasnagora.com

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content