Zakon Paulinów na Jasnej Górze powiększył się o trzech nowych ojców. 27 maja w Bazylice Jasnogórskiej święcenia kapłańskie otrzymali bracia diakoni: Jacek Chamernik, Onufry Alchovik, Jakub Szymczycha. Święceń udzielił im abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Abp Depo w homilii podzielił się własnym doświadczeniem, wskazując drogę jaką powinni się kierować nowi ojcowie – Pozwólcie, że przywołam osobiste odkrycie, jeszcze z moich lat seminaryjnych w Sandomierzu. Znalazłem taki tekst, tuż przed święceniami, który brzmiał: być kapłanem, znaczy zgodzić się na iście przerażającą obecność Boga w moim życiu. Przerażająca obecność Boga w życiu i posłudze, co oznacza, że to sam Bóg działa i jest zawsze pierwszy w porządku miłości, w opatrywaniu serc złamanych. To On pierwszy oczyszcza i przebacza, prowadzi ludzkie sumienia, to On daje radość i nadzieję na życie wieczne, to z Niego jest moc, a nie z nas – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Dzień święceń jest wyjątkowy szczególnie dla diakonów, którzy stają się kapłanami. Prezbiteriat to drugi stopień wyższych święceń, który pozwala na sprawowanie Eucharystii.

– Jest to dzień wyróżnienia mnie przez Pana, że to właśnie mnie, człowieka małego, powołał do tak ważnej misji bycia kapłanem. Czuje się też mocno odpowiedzialny za ten dar i tajemnicę. Jezus mi bardzo zaufał powołując mnie do kapłaństwa, ponieważ już teraz ludzie będą się do mnie zwracać ojcze. A jak wiadomo każdy ojciec ma swoje dzieci, o które musi dbać. Cieszę się, że będę mógł je pocieszać i karmić ciałem Jezusa – mówił o. Jakub Szymczycha.

Przy eucharystycznym stole stanęli również koncelebransi, m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Grzegorz Prus, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie. Formacja kapłanów trwa w Zakonie Paulinów 7 lat. Po wstąpieniu do Zakonu kandydaci na przyszłych ojców paulinów rozpoczynają najpierw prenowicjat w Krakowie na Skałce. Po nim rozpoczyna się roczny nowicjat w Żarkach – Leśniowie k. Częstochowy. Uwieńczony jest on pierwszymi ślubami zakonnymi, po których następuje 6-letni okres formacji duchowej i studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym na Skałce w Krakowie. Po piątym roku składają śluby wieczyste i przyjmują święcenia diakonatu, natomiast po szóstym przyjmują święcenia kapłańskie.

Skip to content