Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada w tym roku 16 czerwca. Jej nieodłącznym elementem są procesje eucharystyczne ulicami parafii.

W Częstochowie centralna procesja Bożego Ciała wyruszyła z Archikatedry Świętej Rodziny Alejami Najświętszej Maryi Panny, w kierunku Jasnej Góry. Mszy św. w bazylice archikatedralnej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jak powiedział duchowny, Boże Ciało to dar obecności Chrystusa wśród nas.

– To przede wszystkim dar samego Chrystusa, że on jest z nami. Dlatego też nasza procesja i Eucharystia, którą sprawujemy w Jego imieniu, jest naszą odpowiedzią na Jego Miłość. Aby jednak ta miłość była wzrastająca, potrzeba nam zawsze wiary, a wiara jest również darem Boga i on jest uprzedzającym nas w łasce obdarowania sobą, ale wymaga od nas wysiłku. Przykładem tego jest dzisiejsza procesja, będąca wysiłkiem fizycznym oraz duchownym – powiedział abp Wacław Depo.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że tajemnica Mszy św. jest cudem wiary. Ponadto dodał, że zadaniem wiernych jest wprowadzać Boga w świat.

– […] To łamanie chleba wskazuje w duchu wiary, że sam Jezus zostanie złamany przez cierpienie krzyża. W ten sposób nasze celebrowanie Mszy św. sprawia, że uczestniczymy w dokonanej przez Chrystusa ofierze na Golgocie. Tajemnica Mszy św. jest cudem wiary. […] Z tej racji potrzebna jest nam dzisiaj obecność na Eucharystii, która stanowi odpowiedź na Jego miłość i dlatego jest z nami. Potrzebne jest nasze publiczne wyznanie wiary w Jego obecność, byśmy się nie zagubili na drogach życia […] – głosił duchowny.

Podczas Mszy św. metropolita częstochowski przywołał też słowa św. Jana Pawła II z Encykliki o Eucharystii, w której przypomniał, że celebracja eucharystyczna nie kończy się w Kościele.

– Tę wiarę trzeba nieść dalej poprzez posłanie w imię Chrystusa w otwarciu serca i pomocnej dłoni dla potrzebującego człowieka. Dodam, że papież kończy tę encyklikę bardzo mocnym pytaniem – jeśli zaniechamy Eucharystię, jak będziemy mogli zaradzić naszej nędzy? – cytował metropolita częstochowski.

Na drodze procesji znajdowały się cztery ołtarze, kolejno: przy kościele św. Zygmunta, na placu Biegańskiego nieopodal kościoła św. Jakuba, w al. Najświętszej Maryi Panny na terenie parafii kościoła Rektorackiego oraz na jasnogórskim szczycie. Wieczorem po uroczystej procesji odbędzie się koncert uwielbienia na placu Caritas przy ul. Ogrodowej.

BNO

 

Cała homilia abp. Wacława Depo oraz rozważania podczas procesji dostępne >>TUTAJ<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Skip to content