Po niedzieli Trójcy Przenajświętszej przeżywana jest w Kościele uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana też Bożym Ciałem. To wspaniała okazja do rozważenia tajemnicy Eucharystii oraz zamanifestowania wiary wobec Najświętszego Sakramentu.

Tradycja obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości stały się objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod wpływem mistycznych wizji, już jako przełożona Zgromadzenia Sióstr Augustianek, wystąpiła do miejscowego biskupa o wprowadzenie święta Bożego Ciała. – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele – tłumaczy bp Andrzej Przybylski:

– Zawsze, kiedy jesteśmy na Mszy św. i dokonuje się przeistoczenie chleba z ciało Chrystusa oraz wina w Jego krew, mówimy: „oto wielka tajemnica wiary”. To najświętsza i największa tajemnica naszej wiary i najbliższa obecność Boga wobec ludzi. Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie chce nam też powiedzieć, że Jego świętości nie da się zamknąć tylko do obszaru świątyni. On tej świątyni pragnie przechodzić do naszych domów.

W święto Bożego Ciała wierni uczestniczą w Eucharystii, a następnie maszerują w uroczystych procesjach ulicami swoich miejscowości. Jest śpiew, modlitwa oraz sypanie kwiatów przez dzieci pierwszokomunijne. Po dywanie utworzonym z kolorowych płatków idzie też kapłan niosący Najświętszy Sakrament:

– Jan Maria Vianney, kiedy był już starszym człowiekiem, prowadził procesję Eucharystyczną. Jeden z parafian, widząc staruszka proboszcza dźwigającego ciężką monstrancję, wykrzyknął: „może księdzu proboszczowi jest zbyt ciężko”. Św. Jan Maria Vianney odpowiedział: „Jakże mogłoby mi być ciężko? Przecież to On mnie niesie”. Właśnie w tej procesji chcemy to wyrażać.

W tym roku centralne uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie rozpoczną się 16 czerwca o godz. 10.00 w Archikatedrze Świętej Rodziny. Po Mszy św. sprawowanej przez abp Wacława Depo Alejami Najświętszej Maryi Panny wyruszy na Jasną Górę procesja eucharystyczna. Wieczorem, o godz. 19.30 na placu przy Domu Katedralnym na ul. Ogrodowej, odbędzie się natomiast koncert uwielbieniowy „JA JESTEM” w wykonaniu zespołu „77FM – Formacja z Mocą”.

ABK

Skip to content