Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

Rok liturgiczny w Kościele Katolickim kończy się Niedzielą Zwykła, która jest jednocześnie Uroczystością ku Czci Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W przyszłym tygodniu rozpocznie się przeżywanie Adwentu oraz nowego roku liturgicznego. Jest to ukoronowanie i jednocześnie przypomnienie o istocie Jezusa Króla w życiu wierzących.

Liturgia Słowa Bożego tego dnia będzie nam przypominać o tym, że ludzie nie wybierają Boga na króla wszechświata tak, jak innych ziemskich władców.

– To nie jest król według ludzkich czy politycznych wyobrażeń, ale to król – Syn Boży, któremu na imię jest Jezus Chrystus, o którym bardzo dużo wiemy, jaki jest, na czym polega Jego królestwo, jakie są metody i wskazania tego królowania. Wiemy to właśnie dzięki Ewangeliom. To bardzo ważne i nie tak stare święto. Pamiętamy w księdze Starego Testamentu (w pierwszej księdze Samuela), że na początku naród wybrany nie wybierał na Ziemi króla, tak jak inne narody, które miały swoich władców. Naród wybrany miał jedynie sędziów, natomiast tam królem było prawo dane przez Boga – tłumaczył bp Andrzej Przybylski.

Jak dodał bp Przybylski, Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata ma przypomnieć wiernym, na czym polega Jego królowanie.

– Nie możemy przykleić na Królestwo Boże i na króla Jezusa Chrystusa ludzkich wyobrażeń o ziemskich królach i władcach, bo królestwo Jezusa jest nie z tego świata. Tak usłyszymy w niedzielnej Ewangelii. Jest to królestwo miłości i panowania nad grzechem, złem oraz niesprawiedliwością. Jeśli rzeczywiście kierujemy się tymi wartościami, którymi Jezus się kieruje: kochamy tak, jak On kocha i żyjemy tak, jak On żyje, wtedy jesteśmy Jego ludźmi – dodał bp Andrzej Przybylski.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata wprowadził do liturgii Kościoła katolickiego papież Pius XI na zakończenie roku jubileuszowego w 1925 roku. Uroczystość ta została wprowadzona w całym Kościele encykliką „Quas Primas”. Papież nakazał ponadto, aby we wszystkich kościołach tego dnia po nabożeństwie głównym przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

BNO

Skip to content