Witraż/fot. Radio Fiat

„Serce Wcielonego Słowa jest najdoskonalszym znakiem miłości” – te słowa św. Jan Paweł II napisał w liście do ordynariusza Lyonu z okazji stulecia poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 4 czerwca 1999 roku. Przez wszystkie lata swojego pontyfikatu papież uczył nas, że gorliwa modlitwa to budowanie silnej relacji z Bogiem, która daje oparcie w codziennym życiu. O wielkiej miłości Stwórcy do człowieka Kościół przypomina szczególnie 11 czerwca, kiedy obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bóg objawił nam Siebie w Swoim Synu jednorodzonym, który do swej boskiej natury przyjął człowieczeństwo. – To wielkie zdumienie wiary – tłumaczy abp Wacław Depo:

– W żadnej religii świata nie ma tak wielkiej bliskości Boga z człowiekiem. Takiej bliskości, że Bóg stał się jednym z nas, aby powiedzieć człowiekowi, jak wielką miłością go darzy. Ciało ludzkie weszło w wewnętrzne życie Boga i tak będzie na wieczność.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to czas, kiedy przypominamy sobie, jak ważna jest duchowość człowieka. Odpowiadamy na pytania – czy naprawdę kochamy Pana Boga i co czynimy, aby być bliżej Niego – mówi bp Andrzej Przybylski:

– Obchodzimy 100 lat od Aktu Poświęcenia Polski przez ówczesnych biskupów całego narodu i Kościoła Najświętszemu Sercu Jezusowemu. W tegoroczną Uroczystość polski episkopat wraz z przedstawicielami wiernych odnowi ten Akt Poświęcenia Sercu Jezusowego. Poproszone są o to proboszczowie, wszystkie wspólnoty parafialne oraz wszyscy wierni. Kult Serca Jezusowego rozpoczyna się przede wszystkim od pojedynczego człowieka, abo jego serce upodobniło się do Jezusowego. Chodzi o to, abyśmy naszą miłość oraz wszystko co robimy, upodobnili do miłości, jaką kocha nas Bóg.

Na temat istoty obchodzonej 11 czerwca Uroczystości mówi również ks. prof. Marian Duda:

– Przynosi nam orędzie o Bogu, który jest miłością miłosierną. Okazuje człowiekowi serce poprzez to, że przyszedł na ziemię w ludzkiej postaci. Praktycznie w każdej kulturze serce symbolizuje miłość. W chrześcijaństwie jest to zarazem źródło miłości Bożej, która pochyla się nad człowiekiem. Objawia się na krzyżu, gdy Jezus umierając dał już całego siebie. Pokazuje umiłowanie do człowieka przez przebite serce. Serce Boże, otwarte na krzyżu stoi otworem dla wszystkich. W Nim każdy może się schronić.

Do szerzenia kultu Najświętszego Serca Jezusowego przyczyniła się szczególnie św. Małgorzata Maria Alacoque, której 10 czerwca 1675 roku Chrystus objawił 12 Swoich tajemnic. Zapowiedział również, że tym którzy będą Go czcili zapewni ogrom łask.

12 obietnic Jezusa dane za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque:
• Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
• Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
• Będę sam ich pociechą we wszystkich smutkach i utrapieniach życia.
• Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
• Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i sprawom.
• Grzesznicy znajdą w Mym Sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
• Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
• Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
• Zleję obfite błogosławieństwo na te domy, w których obraz Serca Mego Boskiego będzie zawieszony i czczony.
• Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
• Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego
• Serca, będą w nim zapisane i na zawsze w nim pozostaną. Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.

ABK

Skip to content