„Radością niebo brzmi całe, po ziemi płynie pieśń święta. Tobie Dziewico na chwałę, Niepokalanie Poczęta” – tymi słowami wierni modlili się na Jasnej Górze podczas tradycyjnych Nieszporów sprawowanych 8 grudnia przez abp. Wacława Depo w Kaplicy Matki Bożej. Następnie odbył się uroczysty przemarsz pod figurę Niepokalanej na błoniach jasnogórskich.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP ogłosił papież Pius IX 8 grudnia 1854 roku bullą Ineffabilis Deus. Podczas objawień w Lourdes Maryja potwierdziła ogłoszony dogmat, kierując do Bernardety Soubirous słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Jak podkreśla metropolita częstochowski abp Wacław Depo, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryja prowadzi nas do lepszego poznania Chrystusa:

– Skoro przyjmujemy, że Maryja jest matką każdego z nas – z woli Chrystusa – uczmy się od Niej zawierzenia Panu Bogu we wszystkich okolicznościach. Modlitwa, którą przeżywamy na Jasnej Górze (Nieszpory, Eucharystia) jest zjednoczeniem z Bogiem przez Chrystusa za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Jak dodaje przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski, istota Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP sprowadza się do szczególnej tajemnicy wiary. – Pan Bóg, przewidując zasługi Chrystusa, zachował jego matkę od zmazy grzechu pierworodnego:

– To wybranie Maryi jest jednocześnie gestem miłosierdzia dla całej ludzkości. Przyjście na świat Chrystusa oznacza uwolnienie człowieka od grzechu. To jest właśnie istota naszej wiary.

Po Nieszporach uczestnicy uroczystości udali się na błonia jasnogórskie, gdzie abp Wacław Depo złożył u stóp Maryi wieniec z białych kwiatów. Przed figurą Niepokalanej zgromadziły się tłumy wiernych, proszących Matkę Bożą o orędownictwo w niebie:

– Przyjeżdżamy tu od kilku lat, aby być przy Maryi tego dnia. Jest to dla nas bardzo ważny dzień.
– Mamy za o dziękować Matce Bożej. Prosimy ją też o opiekę.

Tegoroczny 8 grudnia to nie tylko dzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia, ale również czas zakończenia Roku św. Józefa. Z tej okazji abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

ABK

Skip to content