Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Fot. Radio Fiat

8 grudnia w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto przypomina, że Bóg obdarzył Maryję pełnią łaski i zachował Ją od grzechu. Tego dnia chrześcijanie szczególnie modlą się podczas „Godziny Łaski”, wyjątkowego czasu błogosławieństw dla całego świata.

Nabożeństwo trwa od godz. 12.00 do 13.00 i związane jest z objawieniami Matki Bożej we włoskiej miejscowości Montichiari Fontanelle w 1946 roku. Jak podkreśla abp senior Stanisław Nowak, Godzina Łaski to dar od Boga dla ludzi:

– Jest to wielka tajemnica Niepokalanego Poczęcia, co powinno nas mobilizować. Jeżeli modlimy się do Matki Bożej, otrzymujemy wspaniałe łaski. Mimo tego, że w naszym kraju nie jest to święto obowiązujące pod sankcją grzechu, to wszyscy powinniśmy przeżywać je w sposób wyjątkowy. Zachęcam słuchaczy Radia Fiat, aby skorzystali z czasu tak ogromnej łaski.

Według wiary katolickiej każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym, od którego uwalnia go sakrament Chrztu św. 8 grudnia, w dzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Kościół przypomina nam, że Maryja nieskalana jest grzechem, a jej “niepokalane poczęcie” oznacza całkowite zawierzenie Bogu, mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– 8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. To jeden z najmłodszych dogmatów. Maryja na poczet swych przyszłych zasług, (tego, że stanie się Matką Zbawiciela) została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego. W dzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP czcimy tajemnicę naszej wiary. Przypominany o czystości Mary oraz tym, że Bóg zwycięża nad grzechem.

Wolność od grzechu Najświętszej Maryi Panny sprawia, że Jej wspólnota z ludźmi jest nieograniczona. To Matka, która rozumie, kocha, współczuje i błogosławi. 8 grudnia na Jasnej Górze dziękczynienie Bogu za dar Jej życia i orędownictwa wierni wyrażą w Nieszporach o godz. 16.15. Następnie rozpocznie się procesja do figury Niepokalanej na błoniach. Tam abp Wacław Depo dokona aktu zawierzenia Maryi Kościoła, Ojczyzny i świata oraz złoży u stóp Matki Bożej wiązankę białych róż. O godz. 21 w Kaplicy Cudownego Obrazu wierni zjednoczą się w modlitwie o pokój i ład moralny w Polsce. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się odmawianie Różańca św. W ramach solidarności z osobami modlącymi się w sanktuarium, w oknach swoich domów, wszyscy chętni mogą postawić zapalone świece i roratnie lampiony. Modlitwa w ramach inicjatywy „Światło w ciemności” transmitowana będzie za pośrednictwem środków masowego przekazu.

ABK