Dziś (poniedziałek 1 stycznia) w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odprawił Mszę św. w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

W Eucharystii uczestniczył m.in. ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, homilię wygłosił abp Wacław Depo.

Sięgnijmy do interesującego określenia czasu, jakiego używa poeta, pisarz i tłumacz ksiąg Starego i Nowego Testamentu – Roman Brandstaetter: czas to odległość stworzenia od Stwórcy. To znaczy, że z upływem czasu ta odległość się zmniejsza i jesteśmy coraz bliżej Domu Ojca. To głębokie ujęcie misterium czasu, zwłaszcza na progu nowego roku kalendarzowego odmierzającego czas według daty narodzin Chrystusa. Zaniknął ten zwyczaj mówienia “przed Chrystusem” i “po Chrystusie”. Nie zwalczamy owego nowego terminu “przed naszą erą”, “naszej ery”, ale czas odmierzamy miłością Boga do człowieka – mówił w trakcie homilii abp Wacław Depo.

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy również Światowy Dzień Pokoju ustanowiony przez Papieża Pawła VI w grudniu 1967 roku.

Wszystko można złączyć imieniem Jezus, dlatego że w dawnej liturgii Kościoła najświętsze imię Jezusa było tym, które prowadziło, a Maryja jest zawsze związana z Jezusem. Gdy idziemy z Jezusem, który zbawia, a Maryja jest szczególną orędowniczką i pośredniczką, to wtedy łatwiej nam zyskać dar pokoju. To trzeba mocno podkreślać, że pokój to nie jest tylko brak wojen, ale on się rodzi z daru Bożego w sercu i sumieniu każdego człowieka, który nie występuje przeciwko, nie szuka poklasku, nie szuka formy wywyższania się – mówił metropolita częstochowski.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki została wprowadzona do liturgii Kościoła przez Papieża Piusa XI w 1931 roku na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (w jego trakcie ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny). Papież wyznaczył na pamiątkę tego święta dzień 11 października. W wyniku reformy liturgicznej w roku 1969 święto zostało ono podniesione do rangi uroczystości świąt nakazanych, a także przeniesione na 1 stycznia. Wspomnienie Świętej Bożej Rodzicielki na koniec oktawy Bożego Narodzenia jest symboliczne – podkreśla rolę Matki Bożej w historii zbawienia.

PK

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content