Fot. Jasna Góra

Jasna Góra również świętowała dzisiejszą Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Przez wiele lat częstochowską tradycją w Uroczystość Bożego Ciała była Msza św. w Archikatedrze, po której uroczysta procesja eucharystyczna przechodziła przez al. Najświętszej Maryi Panny, zmierzając na Jasną Górę. Niestety, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, w tym roku Archikatedra i Jasna Góra musiały obchodzić Boże Ciało osobno.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że Kościół nie ustaje w swojej doczesnej pielgrzymce:

Choć co jakiś czas odżywa dyskusja, podczas której poddaje się w wątpliwość potrzebę organizowania procesji, budowania ołtarzy, wstrzymywania ruchu drogowego a nawet utrzymywania tego dnia jako wolnego od pracy, my wyruszamy! Bo Kościół wciąż idzie, zawsze jest w drodze. Taka jest jego misja: pójście z orędziem zbawienia do świata.

Podczas homilii bp Andrzej Przybylski przypomniał, co jest największym skarbem Jasnej Góry:

Największym skarbem Jasnej Góry nie jest ta cudowna, piękna ikona Pani Jasnogórskiej. Najważniejszą modlitwą zanoszoną do Boga w tym sanktuarium nie jest ten cudowny, piękny, łączący miliony ludzi Apel Jasnogórski. Największym skarbem Jasnej Góry, Katedry, każdego innego kościoła, kaplicy, zgromadzenia, całego Kościoła na świecie jest Najświętszy Sakrament. Najważni9ejszą i najskuteczniejszą modlitwą, jaką Pan Bóg zostawił nam ludziom tutaj na ziemi jest Msza święta.

Zwrócił także uwagę, że centrum naszego życia powinien być Najświętszy Sakrament:

Dla nas chrześcijan takim słońcem, centrum naszej wiary jest Eucharystia. Jeśli nie będziemy się jako Kościół, jako ludzie wystawiać na to słońce, ogrzewać się w blasku Najświętszego Sakramentu, nie wydamy słodkich, dobrych owoców.

W swojej homilii bp Andrzej Przybylski przywołuje świadectwo irlandzkiego księdza, który na własnej skórze poczuł zbawczą moc adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po Mszy św. sprawowanej na Szczycie wyruszyła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy znajdujących się na jasnogórskich Wałach. Przy każdym z ołtarzy bp Przybylski mówił o Kościele i Eucharystii.

Całość homilii bp Andrzeja Przybylskiego można wysłuchać tutaj:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2021/06/Homilia-1.mp3]

RG

Fot. Jasna Góra
Fot. Jasna Góra
Fot. Jasna Góra
Fot. Jasna Góra
Fot. Jasna Góra
Skip to content