fot. Radio Fiat

Na Jasnej Górze trwają uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Centralnym punktem uroczystości była Suma Pontyfikalna odprawiana na jasnogórskim Szczycie. Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego rozpoczęła się o godz. 11.00. We Mszy św., oprócz mieszkańców Częstochowy, udział wzięli pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach pieszo przybyli na Jasną Górę – w sumie ok. 10 tys. osób.

– Czyż i my dziś nie przyszliśmy na to miejsce pełni rozterek i obaw? Czy trwająca wciąż pandemia koronawirusa, codzienne raporty na temat osób zakażonych i zmarłych, nie napełniają nas smutkiem, nie budzą lęku i bezradności? Choć się uspokajamy, choć się przekonujemy, że nie jest może aż tak źle, w sercach wielu ludzi rośnie niepokój i mnożą się pytania. Z jasnogórskiego tronu Matka patrzy na nas uważnymi i zatroskanymi oczami. Jest obecna, czujna i troskliwa. Przed Nią dziś stajemy. Do Niej wołamy: ‘swoje miłosierne oczy na nas zwróć’. A Ona widzi nas i słyszy (…) Uczy nas powierzania naszych spraw w ręce Boga” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Podczas sumy pielgrzymi ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego z 1956 roku. Akt Ślubów odczytał abp Wojciech Polak. W obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej udział wzięli arcybiskupi i biskupi z całej Polski.

– 3 maja mamy święto Królowej Polski, a dziś jest to święto Matki. Jest to dzień wyjątkowy dla naszej Archidiecezji, do którego przygotowywaliśmy się uczestnicząc w Nowennie. Jest to też wezwanie jutrzejszego 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Przede wszystkim możemy poczuć się tu jak w domu, u Matki, dlatego jestem pewien, że wszystkie sprawy, które będziemy rozważać i rozstrzygać z Jej pomocą znajdą rozwiązanie – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Aby uczestniczyć w Uroczystościach już od kilku dni na Jasną Górę zmierzały liczne pielgrzymki z wielu zakątków kraju, ale przede wszystkim z Archidiecezji Częstochowskiej. Oczywiście pielgrzymowanie w dużych grupach w okresie pandemii stwarza liczne problemy, jednak stosując się do aktualnych zaleceń sanitarnych, można bezpiecznie dotrzeć do Częstochowskiej Pani.

– Bardzo staramy się, aby na Jasnej Górze został zachowany reżim sanitarny. Nieustannie komunikujemy wiernym potrzebę dystansu społecznego czy używania płynów dezynfekujących. Zachęcamy też do noszenia maseczek tam gdzie nie da się zachować dystansu. Widzimy jednak wielką dojrzałość kapłanów i świeckich w trwaniu w braterskiej odpowiedzialności za siebie nawzajem – mówił o. Michał Legan.

Święto jest dziękczynieniem za szczególną rolę Maryi w dziejach polskiego narodu. W tym roku jest to też okazja do podziękowania za św. Jana Pawła II w 100-lecie Jego urodzin, modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, a także do błagania o ustanie epidemii.

źródło: IAR/BPJG

Skip to content