Uroczystości pogrzebowe abp. Stanisława Nowaka

W niedzielę 12 grudnia o godz. 7:45 do domu Ojca odszedł abp Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 17. i sobotę 18 grudnia.

O szczegółach uroczystości mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka rozpoczną się w piątek 17 grudnia. O godz. 14:30 trumna z ciałem zmarłego zostanie przywieziona na dziedziniec przed bazyliką jasnogórską i zostanie wprowadzona do bazyliki, gdzie odmówiona zostanie koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 15:00 Mszę św. żałobną w bazylice jasnogórskiej sprawował będzie w koncelebrze biskupiej abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po tej Mszy św. w kondukcie żałobnym trumna zostanie przeniesiona aleją Najświętszej Maryi Panny do naszej archikatedry.

W piątek o godz. 20:00 w archikatedrze zostanie odprawiona Msza św. żałobna do uczestnictwa w której zaproszeni są ci kapłani, którzy z powodu obowiązków duszpasterskich nie będą mogli uczestniczyć w sobotnich uroczystościach pogrzebowych. Po Mszy św., do godz. 21:30 będzie możliwość nawiedzenia i czuwania modlitewnego przy trumnie śp. abp. Stanisława.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00 modlitwą różańcową, prowadzoną w bazylice archikatedralnej. Natomiast o godz. 12:00 Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie uroczystości pogrzebowych, trumna z ciałem śp. abp. Stanisława zostanie przeniesiona do Krypty Biskupów Częstochowskich i tam złożona w grobie.

Do udziału w uroczystościach pogrzebowych śp. abp. Stanisława Nowaka zaprasza abp Wacław Depo:

Te formy zwłaszcza piątku i soboty są szczególne. Wszystkich naszych nie tylko archidiecezjan, ale wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mieli kontakt z Księdzem Arcybiskupem, serdecznie zapraszam do udziału w uroczystościach pogrzebowych i wierzę, że będziemy tutaj świadectwem i jego samego i naszym mogli się podzielić.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 roku we wsi Jeziorany, w pow. krakowskim. Żył 86 lat, z czego 63 jako kapłan, w tym 37 jako biskup częstochowski. Od 1992 roku, już jako arcybiskup, pełnił posługę pierwszego metropolity nowo powołanej przez Jana Pawła II archidiecezji częstochowskiej.

Skip to content