Uroczystości w parafii św. Floriana

Uroczystość odpustowa, kościół św. Floriana Męczennika w Częstochowie, 04.05.2021/fot. Radio Fiat

4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, czyli zdaniem wielu jednego z najbardziej bohaterskich zawodów wykonywanych przez człowieka. Tego dnia obchodzimy również uroczystości odpustowe ku czci św. Floriana, patrona wszystkich strażaków.

Ich podsumowaniem była suma odpustowa pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo w kościele św. Floriana Męczennika w Częstochowie. Powodów do świętowania było jednak więcej.

– W parafii przeżywamy obecnie patronalne święto św. Floriana, które łączymy z jubileuszem 30 lat istnienia parafii i 20 lat konsekracji naszego kościoła. Pierwotnie uroczystości te były zaplanowane na 2 grudnia, jednak musiały zostać przełożone i skumulowane ze względu na pandemię – mówił proboszcz parafii, ks. Dariusz Nowak.

Poza świętem patronalnym, 30-leciem istnienia parafii oraz 20-leciem konsekracji kościoła św. Floriana Męczennika w Częstochowie, wiernych i duchownych zgromadził Sakrament Bierzmowania. W tym roku przystąpiło do niego blisko 20 młodych parafian, którzy przyjęli go z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Jak zaznaczył duchowny: – Wiara nie jest tylko słowem, ale też darem, który pomnaża się poprzez wysiłek człowieka:

– Bardzo się cieszę, że we wspólnocie św. Floriana mogłem udzielić Sakramentu Bierzmowania młodzieży. Przywołując postać patrona tego kościoła trzeba wiedzieć, że broniąc innych chrześcijan zaświadczył to nie tylko słowem i czynem, ale również swoim życiem na potwierdzenie wartości życia wiecznego – powiedział abp Wacław Depo.

W homilii skierowanej zarówno do bierzmowanych, jak i wszystkich zgromadzonych w kościele, metropolita częstochowski mówił o bierzmowaniu, jako drugim po chrzcie sakramencie inicjacji chrześcijańskiej, której nie da się wymazać.

– […] Wasi rodzice, dziękując Bogu za dar waszego życia, przyprowadzili was do świątyni (być może właśnie tej, w której teraz jesteśmy) i prosili o dar życia nadprzyrodzonego, wybierając wam imiona, którymi zostaliście zapisani u Boga. Dziś wybraliście kolejne imię waszego patrona od Sakramentu Bierzmowania. Bardzo często poprzez media można usłyszeć o aktach apostazji, odejścia z Kościoła. Jednak nie jest to możliwe. Można nawet spalić metryki i zadeklarować razem ze świadkami, że się występuje z Kościoła, ale nie zaprzeczyć faktowi włączenia w życie Boga, bo to On jest wierny człowiekowi, pomimo ludzkiej niewierności […] – głosił w homilii metropolita częstochowski.

Po uroczystej Mszy św. miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu. Nie zabrakło też podziękowań dla pasterza archidiecezji kierowanych przez młodych oraz wspólnego zdjęcia.

BNO

Cała homilia abp. Wacława Depo dostępna >>TUTAJ<<

Skip to content