Fot. KSM

W Polsce zrzesza kilkadziesiąt tysięcy młodych osób z 41 diecezji. Kształtuje dojrzałych chrześcijan przez aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła. 5 lutego przypada 87. rocznica powołania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Historia organizacji sięga zaborów, kiedy w czasie zniewolenia trzeba było zespolić młode siły do walki o polskość. W okresie międzywojennym Kościół w Polsce rozpoczął tworzenie struktur Akcji Katolickiej, z której na skutek prowadzonych działań, wyodrębnione zostało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Więcej na temat historii mówi ks. Andrzej Witek, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Częstochowie:

– KSM przygotowywał do życia. Prowadził różne warsztaty, z których korzystali młodzi ludzie. Po II Wojnie Światowej został założony już jako jedna ze wspólnot z osobowością prawną. Bardzo ciekawym wydarzeniem był zlot młodzieży męskiej w Częstochowie na Jasnej Górze w 1938 roku. To był taki moment, kiedy przyjechało aż 1,5 tys. ludzi. II Wojna Światowa przerwała działalność KSM-u. Działalności zabroniły też władze komunistyczne.

Celem działań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest włączanie młodych ludzi we wspólnotę Kościoła. – To grupa wspaniałych osób, z którymi prawdziwe poznasz Boga – mówi Kamil, jeden z członków stowarzyszenia:

– Zyskasz rodzinę, która całym swoim życiem pragnie „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Prawdziwych przyjaciół, którzy będą Cię rozumieć. Jeśli czujesz się samotny i niezrozumiały przez rówieśników. Jeżeli masz pragnienie rozwijania swoich pasji oraz poznania żywego Boga, doświadczenia Jego cudów – przyłącz się do nas.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych katolików w wieku od 14 do 30 lat.

Więcej informacji tutaj. 

ABK

Skip to content