Zwieńczeniem sierpniowego kursu ceremoniarza była odprawiona 21 września w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył i uroczystego błogosławieństwa nowo przyjętym ceremoniarzom udzielił bp Andrzej Przybylski.

W rozmowie z Radiem Fiat bp Andrzej Przybylski mówił o tym, jak ważna jest posługa ceremoniarzy w Kościele:

To bardzo wielkie wydarzenie i bardzo radosne przede wszystkim, kiedy młodzi ludzie zbliżają się do posługi temu co jest w Kościele najważniejsze, czyli Najświętszej Liturgii. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że tak naprawdę najbliżej Boga spotykamy podczas Mszy św.. I dlatego wszystko, co w Kościele robimy najpiękniejszego, to jest właśnie liturgia. Nie dlatego, żeby ceremonie ładnie wyglądały. Tylko dlatego, że tam jest Bóg, tam jest Pan. I dlatego wszystko co służy liturgii, co służy pięknej Mszy św., tej obecności Boga jest dla Kościoła niesłychanie ważne, tak jak dzisiejsza posługa tych nowych ceremoniarzy.

W kursie uczestniczyło 17 młodych mężczyzn, którzy z uwagą zgłębiali wiedzę dotyczącą liturgii. Wszyscy kandydaci zdali również pozytywnie egzamin końcowy. Mówi duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Paweł Wróbel:

Kurs był dwuetapowy. Najpierw przez pięć dni w Wyższym Seminarium Duchownym odbywały się wykłady, zajęcia praktyczne dla wszystkich kandydatów. Muszę przyznać, że był to bardzo wymagający i intensywny okres dla tych młodych chłopaków, którzy niesamowicie zaangażowali się w dobre odbycie tego kursu. Wczoraj i dzisiaj przeżywamy dzień skupienia, podczas którego odbyły się również egzaminy. I tutaj z radością muszę przyznać, że wszyscy kandydaci zdali egzaminy, nie były one łatwe, ale tym bardziej cieszy, że wszyscy zaangażowali się w dobre przygotowanie.

Ceremoniarz, to najwyższy stopień w formacji liturgicznej. Jest on odpowiedzialny za całościowe przygotowanie liturgii, koordynowanie działań pozostałych ministrantów. Musi również znać przepisy liturgiczne.

PG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content