VIII Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

W liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity przypada VIII Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „W trosce siła – Kobiety, Gospodarka, Handel Ludźmi”. Temat jest kontynuacją rozważań z ubiegłego roku, w których poczyniona została refleksja nad związkiem gospodarki z handlem ludźmi.

W ostatnią niedzielę Stolica Apostolska nazwała ten proceder „głęboką raną”, wskazując, że ofiarami handlu ludźmi są głównie zniewolone kobiety na ulicach miast. Jak podkreśla ks. dr hab. Krzysztof Orzeszyna, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ustanowienie dnia modlitw przeciwko handlowi ludźmi ma nas uwrażliwić i pogłębić refleksje nad wciąż istniejącym problemem.

– Przestępczość w postaci handlu ludźmi wciąż się rozwija, mimo podejmowania różnego rodzaju walk z tym procederem. Papież i Stolica Apostolska bardzo aktywnie uczestniczą w pracach na rzecz wypracowywania różnych dokumentów międzynarodowych, szczególnie w obszarze praw człowieka i ochrony godności ludzkiej. Przypomina on, wzywa i uwrażliwia całą społeczność katolicką oraz ludzi dobrej woli do zwrócenia uwagi na ten proceder – mówił ks. dr hab. Krzysztof Orzeszyna.

Jak dodał ks. dr hab. Krzysztof Orzeszyna, Stolica Apostolska bardzo aktywnie uczestniczy w pracach różnych instytucji międzynarodowych, wpływających na rzecz powstrzymania procederu handlu ludźmi oraz niewolnictwa.

– Mam tu na myśli szczególnie Organizację Narodów Zjednoczonych, z którą podejmuje działania na rzecz godności osoby ludzkiej i praw człowieka, ustanawiając pewien nakaz. Ten nakaz ma charakter absolutny i powinien być szanowany. Niekwestionowanym celem jest tu ochrona integralności i wolności jednostki ludzkiej – dodał ks. Orzeszyna.

Niewolnictwo i związany z nim handel ludźmi to temat, który wydawać by się mogło, współcześnie znamy jedynie z kart historii. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego.

– We współczesnych czasach niewolnictwo dalej istnieje. Mało tego, cytując słowa znanej osoby, „nigdy człowiek tak mało nie kosztował, jak obecnie”. Niewolnicy, których pamiętamy z kart historii, stanowili ogromny koszt. Współczesne niewolnictwo jest rozbijane na kilka aspektów, m.in. wykorzystywanie ofiar do prac fizycznych, żebractwa lub prostytucji. Do podobnych procederów wykorzystuje w się także dzieci – powiedział mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi przypada we wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która urodziła się najprawdopodobniej w 1869 roku w Sudanie. Jako mała dziewczynka została porwana i sprzedana w niewolę. Wstrząs spowodowany porwaniem spowodował, że dziecko częściowo straciło pamięć i zapomniało, jak ma na imię. Imię Bakhita, oznaczające „szczęściarę” zostało jej nadane przez porywaczy.

BNO

Skip to content