W Dolinie Miłosierdzia świętowano 90. rocznicę objawień św. siostry Faustyny

90 lat temu Chrystus przekazał św. s. Faustynie orędzie miłosierdzia. To wtedy święta usłyszała słowa “Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie.” 21. lutego w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia odprawiona została dziękczynna Msza św. za tamte objawienia. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. 

Podczas homilii Metropolita Częstochowski mówił:

-To, że jesteśmy w tym punkcie historii w XXI wieku jest możliwe dzięki temu, że wcześniejsze pokolenia i konkretne osoby wytrwały i zachowały te wartości, związane z Bogiem, Kościołem i Ojczyzną. Bóg na pewnym etapie historii Kościoła i Polski wybrał św. Faustynę Kowalska i św. Jana Pawła II, aby pomogli nam odkryć i potwierdzić tożsamość naszych dróg, pomogli odkryć drogę duchowego zawierzenia Jezusowi miłosiernemu.

Abp Depo zaznaczył rolę papieża Polaka w propagowaniu kultu Bożego Miłosierdzia:

-Obecny czas, w którym przyszło nam żyć jest czasem miłosierdzia. Został on oficjalnie ogłoszony światu przez posługę Jana Pawła II. Najpierw przez encyklikę o Bożym miłosierdziu z 30 listopada 1980 r., a następnie poprzez ustanowienie święta Bożego miłosierdzia i kanonizację s. Faustyny, oraz praktykę Godziny Miłosierdzia i Koronki do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00. A w końcu, przez uroczyste oddanie w Łagiewnikach krakowskich całego świata Bożemu miłosierdziu 17 sierpnia 2002 r.

Metropolita Częstochowski przypomniał także słowa z encykliki „Dives in misericordia” św. Jana Pawła II:

-„Im większy zaś może być opór dziejów ludzkich, im większa obcość ziemskich cywilizacji, im większa miara negacji Boga w ludzkim świecie, tym większa w gruncie rzeczy bliskość tej tajemnicy, która — ukryta w Bogu przed wiekami — w czasie stała się udziałem człowieka w Jezusie Chrystusie”. Oto czas, czas miłosierdzia, w którym musimy okazać wierność Odkupicielowi jakiej od nas oczekuje na miarę łaski, którą każdy z nas otrzymał. Jemu zawierzamy losy Kościoła, Ojczyzny i świata oraz nas samych. Jezu, ufam Tobie!

Eucharystię koncelebrowali m.in.: Ks. Przemysław Podlejski, vice prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego Księży Pallotynów w Poznaniu, ks. Kamil Wolan, przełożony częstochowskiej wspólnoty Księży Pallotynów, ks. Michał Wójciak proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie oraz ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

Z okazji 90. rocznicy pierwszego objawienia się Chrystusa Miłosiernego św. s. Faustynie, Poczta Polska wydała jubileuszowy znaczek. Został on złożony jako jeden z darów podczas uroczystej Eucharystii.

W uroczystościach wzięli udział m.in. prezes TVP Jacek Kurski, prezes Zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, a także częstochowscy parlamentarzyści. Uroczystość transmitowana była przez Telewizję Polską.

Całość homilii abp. Wacława Depo dostępna jest TUTAJ.

JS