W imię przebaczenia i pojednania – Msza św. na Jasnej Górze

3 maja o godz. 11.00 na szczycie Jasnej Góry sprawowana była Msza św. odpustowa, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, podczas homilii prosząc o opiekę nad narodem polskim oraz składając dziękczynienie za pojednanie się narodu Polskiego i Ukraińskiego, mimo historycznych podziałów. Abp Stanisław Gądecki przypomniał również o obchodach święta Konstytucji 3 maja oraz beatyfikacji rodziny Ulmów, planowanej na wrzesień 2023 roku.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w dzień 80. rocznicy rzezi Polaków na Wołyniu przypomina o potrzebie refleksji i modlitwy o przebaczenie drugiemu człowiekowi:

– Ofiarami zbrodni czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób. Przede wszystkim Polaków oraz tych, którzy ratowali zagrożonych krewnych i sąsiadów. Ofiara ich życia wzywa nas do głębokiej refleksji oraz gorliwej modlitwy o przebaczenie i pojednanie. Chrystus w swoim nauczaniu wielokrotnie wzywał nas do hojności serca względem tych, którzy wobec nas zawinili.

Abp Stanisław Gądecki mówił też o wierze posłów, uchwalających Konstytucję 3 Maja, uznając to za przejaw Opaczności Bożej nad narodem polskim:

– Posłowie, którzy uchwalili Konstytucję, byli przekonani, że jest ona przejawem Bożej Opatrzności nad chrześcijańską Polską. Jako akt wdzięczności za Bożą opiekę, 5 maja 1971 roku postanowili wybudować w Warszawie Świątynię Opatrzności Bożej.

Abp Gądecki przybliżył historię rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców w roku 1944 za ukrywanie i pomoc Żydom:

– Józef i Wiktoria byli zwykłymi ludźmi, którzy przyszli na świat w prostych polskich rodzinach. Z rodzinnych domów wynieśli miłość do ojczyzny i głęboką wiarę. Na fundamencie tych wartości budowali swoje życie małżeńskie i rodzinne. Starali się tez przekazywać swoim dzieciom te same wartości, jakie sami wyznawali. W momencie wybuchu II wojny światowej Ulmowie stanęli przed dramatycznym wyborem, czy opowiedzieć się po stronie okrutnego prawa ustanowionego przez niemieckiego okupanta, które odmawiało Żydom prawa do życia, czy tez stanąć w obronie prześladowanych, mimo narażenia się na karę śmierci, jaka wtedy groziła w okupowanej Polsce za pomoc udzieloną Żydom. Ulmowie stanęli po stronie prześladowanych, ponosząc za ten czyn najwyższego miłosierdzia okrutną karę.

Abp Gądecki podkreślił również wyjątkowość przypadku rodziny Ulmów w historii beatyfikacji oraz podał szczegóły na temat planowanej uroczystości beatyfikacyjnej:

– Rodzina Ulmów z Markowej, to pierwszy przypadek, gdy Kościół beatyfikuje nie tylko małżonków, ale także ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich 7 dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 roku odbędzie się 10 września w miejscu ich męczeńskiej śmierci, w miejscowości Markowa.

Na Mszę św. sprawowaną na jasnogórskim szczycie, przybyło wielu wiernych z różnych miast Polski.

Posłuchaj homilii abp. Stanisława Gądeckiego Tutaj

EG
Galeria: Radio Fiat

W imię przebaczenia i pojednania – Msza św. na Jasnej Górze

Skip to content