W modlitwie o jedność – czuwanie Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

Już po raz 26. na Jasnej Górze miało miejsce czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. W jej ramach na jasnogórskim szczycie została odprawiona Msza św. z udziałem sióstr karmelitanek z Charkowa oraz Kijowa, które w Częstochowie znalazły schronienie przed wojną.

Eucharystii przewodniczył bp Witalij Krywicki z diecezji kijowsko-żytomierskiej, który powiedział, że istotą charyzmatu Odnowy w Duchu Świętym jest modlitwa.

– Przede wszystkim musimy się modlić o to, aby Kościół był Kościołem, który żyje Ewangelią. Jak wiemy, Ewangelia to Dobra Nowina, a więc zawsze jest nowością, odnową. Nie ma nic gorszego, gdy sam człowiek i Kościół stają się jedynie zbiorem tradycji i zwyczajów, ale nie działa w nich Bóg. Tylko wtedy, gdy człowiek naprawdę żyje Bożym Słowem i umie się Nim dzielić i daje swoje świadectwo, wtedy nazywamy to Odnową – powiedział bp Witalij Krywicki.

W tegorocznym spotkaniu pod hasłem „Posłanie” wzięło udział ok. 40 tys. uczestników. Mszę św. na jasnogórskim szczycie koncelebrował bp Andrzej Przybylski. Jego zdaniem Odnowa w Duchu Świętym to strumień wspólnot o różnych wrażliwościach, ale wspólnym doświadczeniu.

– Jest to doświadczenie Chrztu w Duchu Świętym, pewnego duchowego przebudzenia i szczególnego otwarcia się na charyzmaty. Te spotkania są dla nas bardzo istotne i ważne, aby te pojedyncze „światełka”, świecące we wspólnotach czy diecezjach, spotkały się razem w duchu jedności – powiedział duchowny.

Bp Andrzej Przybylski wygłosił również homilię, w której wspomniał, że Odnowa w Duchu Świętym powinna znajdować się w samym sercu Kościoła.

– […] Odnowa ma być szczególnym strumieniem miłości w sercu Kościoła. Ma ona przynieść uwielbienie i modlitwę uwielbienia, radość do Kościoła, a przede wszystkim moc i ogień Ducha Świętego, bo to jest serce Kościoła […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i na świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym zwany także „wylaniem Ducha Świętego” lub „modlitwą odnowienia darów Ducha Świętego”. Z Odnową Ducha Świętego identyfikuje się w Polsce ok. 100 tys. osób.

BNO

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content