12 września w Warszawie będzie miała miejsce długo oczekiwana beatyfikacja Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Na tę okoliczność Fundacja Tota Tua przygotowała 33-dniowe rekolekcje zawierzeniowe, które mają być duchowym przygotowaniem do tego wielkiego wydarzenia.

Fundacja znana jest z rekolekcji „Oddanie33”. Rekolekcje przygotowujące do aktu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego noszą nazwę „Beatyfikacja33”, o czym szerzej mówi Adrian Pakuła, prezes Fundacji Tota Tua:

We współpracy z archidiecezja warszawską i we współpracy z komitetem beatyfikacyjnym przygotowaliśmy projekt Beatyfikacja33. To są 33-dniowe rekolekcje przygotowane wg. tej samej struktury, co rekolekcje Oddanie33. […] Chodzi o to, żeby duchowo się przygotować do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, żeby wejść w sedno jego doświadczenia, bo cała jego myśl duszpasterska i całe jego życie duchowe było skupione wokół słów „Postawić wszystko na Maryję”.

Rekolekcje są oparte na strukturze, jaką zaproponował św Ludwik z Montfortu, w Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Struktura ta zakłada przeznaczenie 12 dni na oderwanie się od świata i rzeczy doczesnych, 7 dni na poznanie siebie, 7 dni na poznanie Maryi i kolejne 7 dni na poznanie Chrystusa. Na każdy z tych etapów przypadają odpowiednie rozważania. Co ma być owocem takich rekolekcji, wyjaśnia bp Andrzej Przybylski:

Owocem ma być zawierzenie się Matce Bożej. Idea związana z duchowością św. Ludwika De Montfort, który mówił, że najdoskonalsze nabożeństwo do Matki Bożej ma się skończyć po prostu takim całkowitym oddaniem się w niewolę Najświętszej Maryi Pannie. Takiego aktu dokonywały największe postacie we współczesnej historii Kościoła: Karol Wojtyła, jeszcze jako student pracujący w kamieniołomach, ks. Franciszek Blachnicki i wreszcie, w sposób chyba najbardziej widoczny – Prymas Wyszyński.

Również św. o. Maksymilian Kolbe znał to zawierzenie. Oparł on ideę Rycerstwa Niepokalanej na duchowym niewolnictwie Najświętszej Maryi Pannie. Co istotne, nie jest to niewolnictwo w powszechnym rozumieniu, czyli odbieranie komuś wolności. Jest to niewolnictwo miłości, które polega na dobrowolnym zrzeczeniu się swoich swobód na rzecz służby Matce Bożej. Najlepiej ten rodzaj miłosnego niewolnictwa ilustruje służba rycerzy, którzy oddawali się do całkowitej dyspozycji swojej umiłowanej królowej. Kardynał Wyszyński używał innego porównania, o czym przypomina bp Andrzej Przybylski:

Prymas Wyszyński mówił, że takie zawierzenie to polisa ubezpieczeniowa na życie wiary. […] Bo Matka Boża jest najbliżej Pana Boga i Jej modlitwy są tak skuteczne, że wierzymy, że bardzo nam pomagają i bardzo nas chronią. I nie może być chyba lepszego, głębszego sposobu przygotowania się do tej beatyfikacji, jak choćby ta propozycja rekolekcji Beatyfikacja33.

W ramach rekolekcji zawierzeniowych Beatyfikacja33 będą przytaczane rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego oraz beatyfikowanej razem z nim 12 września matki Elżbiety Róży Czackiej. Archidiecezja częstochowska również włącza się do udziału w tych rekolekcjach:

Startujemy z tymi rekolekcjami Beatyfikacja33. Wszystko dlatego, żeby je pięknie zakończyć w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września i w ten sposób być już przygotowanym do wzięcia udziału w beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego 12 września.

Bp Andrzej Przybylski rozpocznie w naszej archidiecezji rekolekcje Beatyfikacja33 w dniu 6 sierpnia, podczas Mszy św. o godz. 18:00, w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. 50 lat temu kard. Stefan Wyszyński dokonał tam ukoronowania obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Jest to zatem doskonała okazja do pielgrzymki w ramach procesu beatyfikacyjnego Prymasa tysiąclecia.

Rekolekcje Beatyfikacja33 będą także emitowane na antenie Radia Fiat.

RG

Skip to content