W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie – adoracja Grobu Pańskiego

Groby Pańskie/Foto. Radio Fiat

Od piątkowego wieczoru, symbolizującego czas śmierci męczeńskiej Jezusa na krzyżu i złożenie jego ciała do grobu, w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę ciało Zbawiciela nadal znajduje się w kamiennym grobowcu, co skłaniać ma do zadumy i rozważań nad istotą śmierci, by móc z jeszcze większą radością przyjąć Boże Zmartwychwstanie.

Jednak dlaczego Polacy adorują martwe ciało Chrystusa? Czym dokładnie są Groby Pańskie? Jak mówi ks. Mariusz Bakalarz Grób Pański to jedynie symbol, co prawda zwiastujący Zmartwychwstanie Chrystusa, acz nadal drugorzędny względem Najświętszego Sakramentu, który przenoszony jest do adoracji na ten czas. I chociaż grób posłużył Panu Jezusowi chwilę, raptem trzy ziemskie dni, to należy pamiętać, że właśnie w tym wykutym w skale mauzoleum, spełniła się obietnica Zbawienia i Życia Wiecznego.

Groby Państwie są obecnie wystawione w każdym kościele, a ich wystrój jest przygotowany na miarę każdej parafii. Jak zwykle jednak, najokazalszy grób znajduje się w jasnogórskim sanktuarium. Tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego nawiązuje do obchodzonej na Jasnej Górze – i w całym Kościele polskim – 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ponieważ przez lata obecności na Jasnej Górze Cudowny Obraz przystrajany był kolejnymi sukniami i koronami, Matka Boża została pokazana w wielu różnych ekspozycjach.

Nie mniej piękne groby znajdują się także m.in.: w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny, kościele Rektorackim Najświętszego Imienia Maryi czy w kościele św. Zygmunta, które prezentują się w sposób unikalny i właściwy dla każdego z tych kościołów.

Lecz Grób Pański nie jest tylko ozdobą wybudowaną wokół Najświętszego Sakramentu, a sposobem na przypomnienie roli Chrystusa w planie Zbawienia i ofierze jaką poniósł za ludzkie grzechy. Dodatkowo Grób Pański często służy jako komentarz otaczającej Kościół rzeczywistości, tak jak całość sztuki kościelnej. Należy jednak baczyć, by chęć napominania czy właśnie komentowania nie przeważyła nad rolą katechezy – prymarną nad wszystkimi. A takim katechizmem w okresie Wielkiej Nocy jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Jest to już ostatni dzwonek by móc odwiedzić Grób Zbawiciela, ponieważ wraz z nastaniem Wielkiej Nocy Chrystus opuści swój grób, a nam przyjdzie oglądać jedynie jego puste wnętrze.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content