W parafii św. Zygmunta mistrzowsko zabrzmiały organy

W poniedziałek 2 maja w parafii św. Zygmunta w Częstochowie odbył się koncert organowy, podczas którego swój kunszt zaprezentował wybitny częstochowski organista, Przemysław Kmieć. W koncercie uczestniczył także abp Wacław Depo.

Przed koncertem kilku słów wprowadzenia udzielił proboszcz parafii, ks. Jacek Marciniec, który pokrótce zaprezentował dotychczasowy dorobek Przemysława Kmiecia:

Na dzisiejszym koncercie usłyszymy utwory różnych stylów i epok. Utwory znane, popularne oraz przygotowane specjalnie na dzisiejszą okazję. Solistą dzisiejszego koncertu jest pan Przemysław Kmieć, urodzony w Częstochowie. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne, studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, którą ukończył z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił na Uniwersytecie Muzyki Kościelnej i Organów w Graz w Austrii. Obecnie pełni funkcje organisty bazyliki archikatedralnej w Częstochowie oraz klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze.

Fot. Radio Fiat

Przemysław Kmieć zaprezentował nie tylko muzykę liturgiczną ale też poważną. Podczas koncertu można było usłyszeć m.in. pieśń „Ave Maria” Franciszka Schuberta oraz „Toccata i fuga d-moll” Jana Sebastiana Bacha. Wszystkie utwory wybrzmiały w autorskiej aranżacji organowej Przemysława Kmiecia. Po koncercie abp Wacław Depo wyraził wdzięczność wobec wirtuoza za mistrzowskie wykonanie oraz podkreślił, że muzyka ubogaca wnętrze człowieka:

Byliśmy świadkami, że muzyka to nie tylko dźwięk i ale swoisty teatr świata. Widać tutaj zarówno twórców z różnych epok, którzy byli swoistymi reżyserami, a pan Przemysław jako dzisiejszy mistrz i wykonawca jest tym aktorem, który wcielił się w ducha tamtych twórców i piękno tej muzyki organowej, którą tutaj usłyszeliśmy. Bardzo serdecznie dziękujemy za to dzisiejsze koncertowe przedstawienie nam piękna muzyki, które jest pewną siłą. Nie tylko dla liturgii ale również dla ubogacenia wnętrza człowieka na co dzień.

Poniedziałkowy koncert wpisał się w uroczystości odpustowe, które 2 maja przeżywała parafia św. Zygmunta. Po koncercie abp Wacław Depo przewodniczył sumie odpustowej, podczas której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

„Ave Maria” Franciszka Schuberta:

„Toccata i fuga d-moll” Jana Sebastiana Bacha:

Skip to content