W niedzielę 27 czerwca w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Wieluniu odbędzie się  wprowadzenie relikwii bł. Carlo Acutisa, piętnastoletniego chłopca pochodzącego z Włoch. Uroczystości wprowadzenia relikwii oraz Mszy św. będzie przewodniczył bp. Andrzej Przybylski.

Ks. Janusz Parkitny, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Wieluniu, wyjaśnia w jaki sposób relikwie młodego Włocha znalazły się w Wieluniu:

W najbliższą niedzielę ks. bp. Andrzej Przybylski będzie wprowadzał do naszego kościoła relikwie bł. Carlo Acutisa. Te relikwie zostały nam dostarczone z Asyżu na naszą prośbę. Tę prośbę zaakceptował również ks. Abp. Wacław Depo. I teraz chcemy przeżywać taki uroczysty dzień w najbliższą niedzielę 27 czerwca, żeby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z osobą bł. Carlo Acutisa, człowieka, który tak pięknie przeżył swoje życie, choć jego życie trwało zaledwie 15 lat.

Carlo Acutis był włoskim licealistą. Zmarł bardzo młodo, zachorował na białaczkę i to ona zabrała mu życie. Zmarł ofiarowując życie za papieża i Kościół. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2013 roku w Mediolanie, a w 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Carlo Acutisa. Został beatyfikowany 10 października 2020 roku w Asyżu i jest patronem internautów. Ks. Janusz Parkitny na przykładzie bł. Carla wyjaśnia czym jest świętość:

Carlo Acutis był zwyczajnym chłopakiem. Bo tak naprawdę świętość to normalność. I on był takim normalnym chłopakiem, który interesował się wszystkim co życie przynosi. Interesował się informatyką, lubił chodzić po górach, lubił spotykać się z ludźmi. Był bardzo życzliwy, otwartym człowiekiem dla swoich kolegów i koleżanek. Ale również potrafił dostrzegać ludzi, którzy mieli gorzej niż on. Myślę tutaj o ludziach bezdomnych.

Relikwie wprowadzane w niedzielę 27 czerwca 2021 roku do kościoła św. Stanisława BM w Wieluniu będą pierwszymi relikwiami Carlo Acutisa w naszej archidiecezji. Uroczystości wprowadzenia rozpoczną się o godz. 12:00. Będą również transmitowane przez Radio Fiat.

Skip to content