Walentynki – czy miłość jest na sprzedaż?

Nietrudno było zapomnieć o dzisiejszym dniu zakochanych. Od początku lutego w każdym sklepie można było zauważyć czerwone serduszka, czekoladki z walentynkową oprawą, misie pluszowe z czerwonym serduszkami… – wszystko co mogłoby ludziom skojarzyć się z zakochaniem i miłością. Jest to wspaniała okazja dla handlowców, aby zarobić.

Czy walentynki mają tylko oprawę komercyjną czy chodzi w tym o coś innego ? Czy chodzi o to, żeby pamiętać tylko w tym dniu o ukochanej osobie czy przez cały rok ? Skąd wzięła się idea tego święta? Patronem przecież dzisiejszego dnia jest św. Walenty.

W Archidiecezji Częstochowskiej są miejsca, gdzie jest czczony św. Walenty. Parafia w Konopiskach jest pw. św. Walentego, natomiast w parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P we Mstowie znajduję się ołtarz i relikwie św. Walentego.

O życiu św. Walentego mówi proboszcz parafii w Konopiskach, ks. Sławomir Kaczmarek:

Święty Walenty był biskupem, niektórzy mówią, że kapłanem we włoskim mieście Tereni. Jako duszpasterz słynął z tego, że miał bardzo dobre serce. Jego serce było otwarte na Boga i ludzi. Od młodości opiekował się chorymi, często im posługiwał osobiście. Historia mówi o tym, że asystował często męczennikom, którzy ginęli prześladowani w III wieku za panowania cesarza Klaudiusza II. Jest wiele wydarzeń cudownych z życia św. Walentego. Historia mówi np., że cesarz się do niego zwrócił i zapytał, dlaczego taki mądry człowiek jak on, zamiast pozyskiwać przyjaźń cesarza, to brata się z nieprzyjaciółmi państwa. Jaką tu miał myśl cesarz? Cesarz był nie tylko poganinem, ale także prześladowcą chrześcijan i tutaj właśnie świętego Walentego postrzegał jako nieprzyjaciela państwa. Św. Walenty do cesarza mówi tak: “Dobrze by się działo tobie cesarzu i twojemu państwu, gdybyś porzucił diabły i bałwany, a wyznał Boga Jedynego, Wszechmogącego, Ojca i Syna Jezusa Chrystusa”. Potem wyłożył rzymskiemu władcy prawdy Ewangelii. Byli tacy, którzy go słuchali. Mówili, że nauka jego jest zdrowa. Mówili także, że jest czarownikiem, który chcę przejąć władzę nad cesarzem, wtedy cesarz zaczął prześladować św. Walentego.

Kościół św. Walentego w Konopiskach istnieje od XVII w. Pierwszy kościół drewniany, zbudowany został w 1615 r. staraniem prowincjała Zakonu Paulinów – o. Walentego Grześby – Kowalskiego.. W 1903 r. rozebrano go, gdyż mimo przeprowadzonych remontów – uległ ruinie. Na jego miejscu w latach 1903-10 powstał obecny kościół murowany.

W Mstowie czczono św. Walentego już od dawna. W kościele znajdują się relikwie św. Walentego – mówi ks. Dawid Kover CRL, proboszcz i przeor parafii Wniebowzięcia N.M.P w Mstowie:

– W Mstowie już w pierwszej połowie XVII wieku był kult św. Walentego. Wiemy, że we wcześniejszym kościele, obok tego kościoła była drewniana kaplica dedykowana św. Walentemu. W kościele, który obecnie się znajduję w Mstowie, kościół z pierwszej połowy XVIII wieku, w lewej nawie znajduję się ołtarz poświęcony św. Walentemu. Ten ołtarz uzyskał przywilej odpustu od papieża Piusa VI w roku 1776. Również na dzień św. Walentego został przyznany papieski przywilej na odpust. W ołtarzu obecnie znajdują się relikwie świętego. No i wierzymy, że św. Walenty jest patronem naszej parafii, szczególnym orędownikiem podczas ciężkich chorób, ale też patronem zakochanych.

Walentynki pozwalają zastanowić się nad miłością i jej ukrytym sensem. A co o Walentynkach sądzą Częstochowianie?

Walentynki nie są doceniane z powodu, że bardzo skomercjalizowały się. – mówi częstochowianin. – Czas walentynek to wspaniały czas. Przypomina nam, że jest coś takiego jak miłość. – mówi częstochowianka. – Jakoś nigdy ani będąc, ani nie będąc w związku nie obchodziłem walentynek. Nie jest to dla mnie wyjątkowe święto. – mówi mieszkaniec Częstochowy.

Pod fasadą wszystkich życzeń i upominków kryje się potrzeba miłości. Dzieci z Przedszkola Sióstr Antoninek przygotowały piosenkę na walentynki i powiedziały co to jest miłość i kogo kochać trzeba:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/02/4_walentynki_przedszkolaki_14_02.mp3]

Pamiętajmy o osobach bliskich przez cały rok, a w walentynki zastanówmy się głębiej nad miłością i prawdziwym sensem dnia św. Walentego.

MST

Foto źródło: własne/parafia-mstow.pl