W niedzielę 22 sierpnia w trasę wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Rowerowa – WarszawskaRowerowa.pl. To już druga warszawska pielgrzymka, która zmierza na Jasną Górę. Pokutnicy mają dotrzeć do Częstochowy już w najbliższy czwartek 26 sierpnia.

Aktualną pozycję pielgrzymki zbliżającej się do celu podaje jeden z uczestników Rafał Hanusiak: – Poranek w Sulejowie przywitał nas gorącym słońcem i bardzo przyjemną pogodą. Dzisiaj zmierzamy do miejscowości Gidle, gdzie będziemy nocować w klasztorze Ojców Dominikanów. W czwartek 26 sierpnia o 6:00 start pielgrzymki i jeszcze tego dnia dojeżdżamy do Częstochowy, także na Jasną Górę.

Zdaniem kleryka I roku Seminarium Archidiecezji Warszawskiej Łukasza Wróbla, idea pielgrzymowania wśród młodych zaczyna przeżywać swój. Tym bardziej należy promować pielgrzymki, szczególnie tak niecodzienne jak WarszawskaRowerowa.pl, które mogą zachęcić polską młodzież do powrotu do Boga. I chociaż jest to stara forma, to odkrywa na nowo. Kleryk Łukasz ma on dopiero 19 lat, a w pielgrzymce bierze udział wielu jego rówieśników. Pielgrzymowanie dla młodych to nie tylko wyjście poza komputer, ale spotkanie Pana Boga w pięknie przyrody.

Chociaż udział w pielgrzymce rowerowej brzmi jak świetna zabawa i możliwość obcowania z Panem Bogiem w sposób inny, niż odwiedzanie kościoła, pielęgniarka Jolanta Rogal ostrzega, że jest to spore wyzwanie, miejscami trudniejsze od pielgrzymki pieszej. Poza sprzętem, także ważna jest kondycja. Wielu nieprzygotowanych ma później problemy np. Ze stawami czy kolanami, przez co później muszą jechać samochodem ewentualnie sami dzwonią po rodzinę, by ta zabrała ich do domu, lub bezpośrednio na Jasną Górę.

Wśród pątników znajduje się także Konrad Tomczyk, mężczyzna, który trzy lata temu przeżył straszliwy wypadek rowerowy, a którego wiara i ofiarowanie siebie Matce Boskiej pozwoliło odzyskać pełnie sprawności fizycznych i mentalnych. Udział w pielgrzymce rowerowej jest dla niego formą pokuty i podziękowania za pomoc Maryi w tym trudnym okresie życia: – nieważna jaka pogoda, czy upalnie czy mroźnie, słonecznie lub deszczowo, ważne żeby dotrzeć na Jasną Górę, do Matki Boskiej, by podziękować jej za kolejny rok, za przeżycie, za wszystko.

Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę w najbliższy czwartek 26 sierpnia.

Skip to content