Już po raz 12. w Kościele obchodzić będziemy Tydzień Biblijny. Corocznie rozpoczyna się on w III Niedzielę Wielkanocną, która przypada w tym roku 26 kwietnia. Tego dnia odbędzie się również IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Tydzień Biblijny zainicjowany został w 2009 roku przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Hasłem tegorocznej edycji jest: Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia. Do aktywnego włączenia się w Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego zachęca ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski:
– Jest Tydzień Biblijny, więc tym bardziej możemy się zaangażować. Nie tylko myśleć o tym, że ktoś zrobi. Idziemu do kościoła, tam będzie czytanie Biblii, ale bardzo serdecznie zachęcam, żeby Pismo Święte czytać i podchodzić do Pisma Świętego w nowoczesny sposób. I dlatego, w związku z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego, jest propozycja nowego hasztagu: #Biblianadziś. To pokazuje, że Biblia jest cały czas aktualna, że cały czas do nas mówi i jest dla nas bardzo ważna. Ważne, żeby Pismo Święte było pod ręką, a nie pod kluczem.

Jak powiedział ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Tydzień Biblijny ma być czasem do ponownej mobilizacji do czytania Pisma Świętego i zgłębiania go na co dzień:
– Myślę, że Tydzień Biblijny jest dla nas takim wyzwaniem, żebyśmy w jakiś sposób mogli spojrzeć z wiarą na Pismo Święte i w ten sposób lepiej poznali Pana Boga, pogłębili swoją wiarę i w ten sposób umocnili więź z Panem Bogiem. To już XII Tydzień Biblijny. W trakcie takiego tygodnia jest zachęta do tego, żeby czytać konkretne księgi. W tym roku jest to Ewangelia wg św. Mateusza i Księgi Mądrości Syracha.

Jak zaznaczył ks. Wróbel, chociaż w wielu domach mamy Biblię, to jednak w bardzo małym stopniu z niej korzystamy:
– Myślę, że bardzo często spotykamy się z taką sytuacją, że Pismo Święte jest w domu na półce. Ale często jest nieużywana, gdzieś sobie w domu leży. a przecież Słowo Boże powinno być dla nas pokarmem każdego dnia.

Patronat honorowy nad czwartym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego sprawują: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki oraz Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusz Morawiecki.
Uroczysta celebracja z rytuałem czytania Pisma Świętego będzie towarzyszyła Mszy św. sprawowanej przez abp. Wacława Depo o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Skip to content