Wielki Czwartek w Archikatedrze Świętej Rodziny

Bp senior Antoni Długosz, Msza św. Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze, 01.04.2021/fot. Radio Fiat

Za kilka dni w Kościele obchodzone będzie Zmartwychwstanie Chrystusa. Czas radości poprzedzony jest 40-dniowym przygotowaniem podczas Wielkiego Postu, a następnie modlitwą Triduum Paschalnego. W częstochowskiej Archikatedrze Świętej Rodziny Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającą wieczorne nabożeństwa, odprawił bp senior Antoni Długosz.

W Wielki Czwartek chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem wierni spotykają się na uroczystej Mszy św., aby modlić się w czasie pierwszego dnia Triduum, najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym. Tego dnia obchodzone jest również święto kapłanów. Przypominać ma o właściwym powołaniu duszpasterzy, którzy stanowią na ziemi narzędzie w ręku Boga. – Dziś przypominamy sobie o istocie Eucharystii, która umacnia naszą wiarę – mówi bp senior Antoni Długosz:

– Dzisiaj oczywiście na pierwszym miejscu dziękujemy Panu Jezusowi, że jako odwieczny kapłan dzieli się kapłaństwem z księżmi. Powinniśmy również podziękować za nasze powszechne kapłaństwo, które otrzymujemy w sakramencie chrztu św. oraz bierzmowania. Małżonkowie są natomiast kapłanami domowego kościoła. Pierwszymi wzorami wiary w życiu swoich dzieci. Są wychowawcami i nauczycielami. To bardzo ważna misja kapłaństwa. W Wielki Czwartek dziękujemy więc Chrystusowi za jego wspaniały dar kapłaństwa oraz Eucharystii.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu”, którego wierni nie słyszeli przez cały okres Wielkiego Postu. Msza św. Wieczerzy Pańskiej związana jest również z umywaniem nóg. Obrzęd opisany jest w czytanej Ewangelii:

– Pan Jezus spełnia misję, jaką wykonywali niewolnicy. Piotr oburza się, kiedy Chrystus umywa nogi swoim uczniom. Przez czyn obmycia nóg innym Jezus mówi nam, że kapłaństwo jest służbą bliźniemu. Przez swój czyn uniżenia Jezus mówi nam, że przychodzi do ludzi jako Bóg człowiek. Pragnie miłością uczyć nas otwartości oczu na każdego człowieka w potrzebie.

Po Mszy św. główny celebrans, w asyście duchownych, przeszedł procesyjnie do ciemnicy, gdzie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

ABK

Skip to content