Wielki Post – czas nawrócenia i pokuty

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele czas Wielkiego Postu. To szczególne skupienie się nad męką Chrystusa, który oddał swoje życie za zbawienie ludzi. 40 dni umartwiania się oraz refleksja nad własnym postępowaniem przygotowuje nas do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Wielkanocy, czyli Świąt Paschalnych.

Jak wskazuje abp Wacław Depo – wszelkie inicjatywy, które będziemy w tym czasie podejmować, kierują nas do poznawania żywego, dobrego Boga:

– Może być to modlitwa indywidualna lub też wspólnotowa np. poprzez rekolekcje, Drogę Krzyżową, czy nabożeństwa takie jak Gorzkie Żale. Modlitwa powinna być odpowiedzią na łaskę Boga, którą zostaliśmy obdarzeni. Każda tego rodzaju forma spotkania na płaszczyźnie wiary jest przede wszystkim inicjatywą Boga.

Wielki Post to przede wszystkim czas nawrócenia, dlatego tak ważne jest w tym okresie przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. – Aby dobrze zrozumieć istotę spowiedzi, należy odpowiednio podejść do jej pięciu warunków – mówi ks. Damian Kwiatkowski:

– Najważniejszy jest żal za grzechy. Zrozumienie, że do spowiedzi nie przechodzi się po prostu wypowiedzieć grzechy, ale oddać je Bogu, żałując za nie. To wcale nie jest takie oczywiste, bo żal można porównać do tego, że odrzucamy grzeszność, czyli „gdybym mógł się cofnąć w czasie, nie zrobiłbym tego”. Należy mieć niechęć i odrzucenie do grzechu.

W archidiecezji częstochowskiej czas Wielkiego Postu uroczyście rozpoczęty zostanie Mszą św. w archikatedrze o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie abp Wacław Depo. Eucharystia sprawowana będzie również w intencji pokoju na Ukrainie.

Skip to content