Wielki Post – szczególny okres w roku liturgicznym

Rozpoczyna go Środa Popielcowa, a kończy Wielkanoc. Trwa 40. dni i jest wyjątkową szansą zwrócenia się ku Bogu. Wielki Post to czas medytacji nad Męką Chrystusa. Przemyśleń i refleksji nad własnym postępowaniem. To okres szczególnej modlitwy poprzez post i jałmużnę.

Jak wskazuje abp Wacław Depo – wszelkie inicjatywy, takie jak nabożeństwa Drogi Krzyżowej, czy Gorzkie Żale, które będziemy w tym czasie podejmować, kierują nas do poznawania żywego, dobrego Boga:

– Może być to modlitwa indywidualna lub też wspólnotowa np. poprzez rekolekcje, Drogę Krzyżową, czy nabożeństwa takie jak Gorzkie Żale. Modlitwa powinna być odpowiedzią na łaskę Boga, którą zostaliśmy obdarzeni. Każda tego rodzaju forma spotkania na płaszczyźnie wiary jest przede wszystkim inicjatywą Boga.

Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej podkreśla, jak ważna jest spowiedź w okresie Wielkiego Postu:

To minimum, które Kościół nam daje aby określać się praktykującym katolikiem. Często właśnie ludzie spowiadają się przed świętami. To ważne, aby przygotować nasze serca na spotkanie ze Zmartwychstałym, podobnie jak przygotowujemy dom na święta.

W okresie Wielkiego Postu obowiązującym kolorem liturgicznym staje się fiolet. Podczas Eucharystii nie śpiewa się „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”.

Skip to content