Zawiązaniem wspólnoty i nabożeństwem pokutnym rozpoczął się w sobotę 2 kwietnia w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie Wielkopostny Dzień Skupienia. Modlitwy poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.
Wielkopostny Dzień Skupienia połączony był ze spotkaniem synodalnym dla społeczności akademickiej Instytutu. Jak podkreślił bp Przybylski, ze względu na charakter miejsca, to spotkanie jest bardzo ważne w kontekście całego procesu synodalnego:
– Jest to pewnie jeden z ważniejszych punktów procesu synodalnego w diecezji. Przypomnę, że synod to jest wspólna droga, to jest zbieranie różnych podmiotów, wspólnot w jednym kierunku, w kierunku Pana Jezusa, bo jeżeli Kościół nas interesuje, jest dla nas ważny w synodzie, to tylko jako przestrzeń spotkania z Jezusem. I myślę, że to środowisko jest szczególnie ważne dla procesu synodalnego, bo to jest taka formacja formatorów. Tu, w Instytucie Teologicznym kształcą się liderzy wspólnot, kształcą się katecheci, kształcą się animatorzy różnych grup ewangelizacyjnych, a więc ci, którzy decydują się pozyskiwać wiedzę po to, żeby tą wiedzą dzielić się z innymi, by ta wiedza była im potrzebna do tego, by tworzyć i współuczestniczyć w Kościele.
Wielkopostny Dzień Skupienia jest już tradycyjnym wydarzeniem w Uczelni. Dyrektor Instytutu ks. Mikołaj Węgrzyn cieszył się z licznej obecności studentów, podkreślając jednocześnie istotę spotkania synodalnego:
– Dni Skupienia były organizowane w naszym Instytucie przez wiele lat. Wracamy do tradycji, którą nasi poprzednicy podtrzymywali. Ten temat, który został zadany Kościołowi przez papieża Franciszka my również chcemy podjąć. A zatem ten temat synodalności. I wydaje się, tak jak to biskup Andrzej wskazał, że to jest właśnie dobra formuła, to znaczy rozumienie tej synodalności w kontekście przeżycia duchowego, w kontekście nie tylko spotkania, ale spotkania z Panem Bogiem.
Centralnym punktem Wielkopostnego Dnia Skupienia była Eucharystia sprawowana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, który wygłosił również Słowo Boże.
Po Mszy św. bp Przybylski wygłosił konferencję synodalną, a następnie, po wprowadzeniu w tematykę spotkania przez ks. Andrzeja Kuliberdę z Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego, uczestnicy udali się na spotkania w grupach prowadzone przez przedstawicieli zespołu.
Wyższy Instytut Teologiczny im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie jest uczelnią, która daje m.in. możliwość studiowania teologii, a absolwenci Wydziału Teologicznego otrzymują dyplom Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jednak WIT to nie tylko studia na kierunku teologia, ale także cały zestaw studiów okołoinstytutowych. Należy do nich Studium Duchowości Chrześcijańskiej, Studium Życia Rodzinnego oraz Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej.

Skip to content