Blisko 200 osób podążało na Jasną Górę w 158. Wieluńskiej Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy. Tegoroczna pielgrzymka, chociaż w okrojonym składzie, jest dziesięciokrotnie większa, niż w zeszłym roku.

We wtorek, 24 sierpnia pątnicy wyruszyli z Krzepic, przez Opatów, do Kłobucka. Tam mieli ponad godzinną przerwę, po której udali się w kierunku kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Białej, by pod wieczór zawitać u stóp Jasnogórskiej Matki. Chociaż pogoda idealna nie była, nie przeszkadzała ona w osiągnięciu pielgrzymkowego celu.

– Pogoda w tym roku pokazuje nam, że ten trud jest po to, byśmy jeszcze bardziej zawierzyli się Matce Bożej i abyśmy oddali jej nasze intencje oraz życie. Deszcz nas ochładza, co daje nam większy komfort wędrowania – mówił ks. Damian Magiera z parafii św. Piotra w okowach w Białej.

W poprzednich latach w pielgrzymce wieluńskiej brało udział nawet 500 osób. W ubiegłorocznej wędrówce uczestniczyło zaledwie 25 pątników. Wzięła w niej wówczas udział grupa techniczna, która pomagała w przeprowadzaniu transmisji online dla wiernych z wieluńskich parafii. W tym roku sytuacja wygląda znacznie lepiej.

– Jest nas więcej, niż w ubiegłym roku. Mamy rewelacyjny skład muzyczny. Dziewczyny mobilizują nas śpiewem, abyśmy mogli się rozgrzać. Modlitwa jest bodźcem, który dodaje duchowej energii do tego, by dotrzymać kroku i zdobyć jasnogórski szczyt. Bardzo się cieszę, że w ubiegłym roku nie przerwano ciągłości tradycji pielgrzymowania z Wielunia na Jasną Górę – tłumaczył ks. Emil Kałuża, wikariusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.

Pielgrzymi z Wielunia mieli do pokonania ponad 70 km drogi. Jak podkreślał jeden z nich to dobry czas, zarówno na refleksję, jak i modlitwę. Stąd jego coroczny udział w wędrówce na Jasną Górę.

– Pielgrzymuję ósmy raz. Szczególną intencją tej pielgrzymki jest to, aby co roku godnie przeżywać czas rekolekcji i zanieść to co w sercu oraz w duszy do Matki Bożej. W ciągu roku w życiu człowieka może wydarzyć się bardzo dużo, dlatego co roku intencje te są coraz aktualniejsze i bieżące – powiedział Mateusz.

Parafianie z Wielunia wyruszyli w poniedziałek, 23 sierpnia wczesnym rankiem. Ich wejście na Jasną Górę przewidziano we wtorek, 24 sierpnia ok. godz. 17:30.

BNO

Skip to content