W dniach od 23 do 26 stycznia na Jasnej Górze odbywa się 31. sesja rekolekcyjno-formacyjna dla ojców duchownych diecezjalnych i dekanalnych, rekolekcjonistów, spowiedników oraz duszpasterzy. Jej organizatorem jest Komisja Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Tematem spotkania, które ma charakter rekolekcji kapłańskich, jest hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Konferencje rekolekcyjne głosi o. dr hab. Jarosław Kupczak OP, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, duszpasterz i katecheta, który przedstawił istotę 4-dniowej sesji:

W naszej refleksji spotykają się 3 ważne określenia: wiara, wiara w Kościół i Kościół, który należy do Chrystusa. To jest bardzo istotny temat, ponieważ wydaje się, że pośród wszystkich prawda wiary właśnie wiara w Kościół jest szczególnie atakowana. Ludzie często mówią: „Chrystus – tak, Kościół – nie.” „Wierzę w Boga, ale nie wierzę w kapłanów.” Innymi słowy próbuje się często myśleć o takiej wierze, która jest indywidualną relacją człowieka do Boga, ale bez tych rzeczywistości pośredniczących – bez tak zwanej instytucji Kościoła. Dla nas to jest sprawa życia lub śmierci. My jako kapłani służymy tej instytucji i jesteśmy związani z nią zawodowo. Wierzymy, że w tradycji katolickiej Bóg zamierzył Kościół. Ta instytucja zawsze musi odsyłać do tego co niewidzialne. O tym staramy się sobie wspólnie przypomnieć i zastanawiamy się, jak się o to zatroszczyć.

Ks. Wojciech Rzeszowski – sekretarz Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, odpowiedzialny za organizację spotkania, skomentował tematykę poruszaną podczas rekolekcji:

– Tradycją tych rekolekcji jest nawiązanie do hasła roku duszpasterskiego.Chodzi o to, żeby być w jedności z tym co przeżywa Kościół. Przez refleksję rekolekcyjną chcemy pogłębiać naszą świadomość, czym jest Kościół, ale też naszą wiarę w Kościół. Wszystko po to, aby pomagać odnajdywać się w Kościele naszym wiernym.

W trakcie sympozjum kapłani codziennie uczestniczą we Mszy św. W środę zaplanowany jest jeszcze panel dyskusyjny na temat: Dlaczego kocham Kościół? W tym spotkaniu udział weźmie bp Andrzej Przybylski. Czterodniowa sesja kapłanów zakończy się w czwartek, 26 stycznia.

Skip to content