Wigilia Uroczystości NMP Częstochowskiej

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Już 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dzień wcześniej wierni będą modlić się w Bazylice Archikatedralnej, a następnie procesyjnie przemaszerują na Jasną Górę, aby uczestniczyć we Mszy św. pod Szczytem.

Uroczystość NMP Częstochowskiej to dziękczynienie za szczególną opiekę Matki Bożej w dziejach całego narodu oraz oddanie jej czci przez adorację Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Jak tłumaczy ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, geneza maryjnego święta sięga setek lat wstecz.

– Uroczystość niezwykle ważna dla całego naszego narodu. Geneza związana jest z samym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Mamy 1382 rok, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadza go z Węgier na Jasną Górę. Rozpoczął się wtedy kult Cudownego Obrazu. Ludzie pielgrzymowali z różnych zakątków świata, dochodziło do wielu uzdrowień i nawróceń.

O ustanowienie uroczystości NMP paulini zabiegali wielokrotnie. Po raz pierwszy w 1665 roku po obronie Jasnej Góry przed Szwedami. Zatwierdził ją dopiero papież Pius X w 1904 roku. Trzy dekady później papież Pius XI ustalił 26 sierpnia dniem obchodów uroczystości.

– Poprzednie uroczystości jak np. Matki Bożej Szkaplerznej, Matki Bożej z Góry Karmel czy Wniebowzięcie NMP tez gromadzą pielgrzymów. 26 sierpnia na Jasną Górę pielgrzymują głównie osoby z archidiecezji częstochowskiej. Święto to przypomina nam, że mamy w Matce Bożej wielką pomoc i obronę.

Obchody uroczystości NMP rozpoczną się już 25 sierpnia. W Bazylice Archikatedralnej od godz. 17 wierni będą modlić się podczas Nieszporów Maryjnych. O godz. 17.40 rozpocznie się procesja z Bazyliki na Jasną Górę, a o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. na Szczycie Jasnogórskim.

ABK