web_akatyst_as

Jak co roku rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji częstochowskiej wraz z klerykami zaprosili do udziału w pełnym ducha przeżyciu religijnym. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP kościół seminaryjny wypełnił się śpiewem, który unosił ku Bogu. Wszystko za sprawą nabożeństwa akatystu ku czci Bogurodzicy.

Historia akatystu sięga V w. Hymn powstał w Kościele Wschodnim, a następnie został zaadaptowany przez Kościół Zachodni. Utwór składa się z 24 strof zaczynających się od kolejnych liter alfabetu (zarówno w wersji greckiej, jak i w polskim tłumaczeniu). Treść akatystu dotyczy przede wszystkim udziału Maryi w życiu zarówno Jezusa i Kościoła.

Uroczysty hymn wykonał chór Wyższych Seminariów Duchownych Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej z gościnnym udziałem alumnów Niższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją ks. Marka Cisowskiego. Nabożeństwu przewodniczył o. Remigiusz Lota – ojciec duchowny częstochowskiego seminarium.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content