Rozpoczął się czas, który wielu z nas kojarzy się z tzw. kolędą, czyli wizytą księdza w domach parafian. Prawo kanoniczne co prawda nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów, ale w naszym kraju przyjęło się, że jest to okres pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Świętem Ofiarowania Pańskiego.

Z powodu panującej pandemii koronawirusa, coroczna kolęda nie może odbyć się w takiej formie, jak zazwyczaj. Częściowo z powodu panujących obostrzeń, ale też najzwyczajniej z powodu obaw wiernych o ewentualne zakażenie. Dlatego parafie archidiecezji częstochowskiej proponują alternatywę dla tradycyjnej kolędy w postaci Mszy św. sprawowanych za konkretne regiony parafii.

– Po zakończeniu kwarantanny narodowej zaprosimy parafian z konkretnych ulic na Msze św. sprawowane w ich intencji. W czasie ich trwania poświęcimy wodę i rozdamy konspekty takiej domowej, rodzinnej modlitwy kolędowej. Prosimy naszych wiernych o takie domowe nabożeństwo, w którym ci najstarsi jeszcze raz będą mogli poczuć się w odpowiedzialności do przekazywania wiary młodej części swojej rodziny – mówił proboszcz parafii św. Zygmunta, ks. Jacek Marciniec.

W wielu parafiach dla chętnych, którzy zgłoszą się do kancelarii, możliwa jest też tradycyjna wizyta księdza w domu. W Archikatedrze Częstochowskiej odprawiane też są Msze św. w intencji parafian, których dokładny harmonogram można znaleźć tutaj. Na Mszę św. można zabrać naczynia z wodą, która zostanie poświęcona w czasie liturgii. Ponadto woda święcona będzie wystawiona w kościele w specjalnym pojemniku. W czasie Mszy św. można złożyć ofiary, które przeznaczone są na remont archikatedry i na kolędę.

Skip to content