W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego/fot. BPJG

„Wolność i jej zagrożenia” to temat spotkania, które 27 kwietnia odbyło się na Jasnej Górze. Jak co miesiąc, rozważania w ramach cyklu „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” dotyczyły Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 3 maja 1966 roku.

Gośćmi spotkania byli: prof. Andrzej Nowak, publicysta, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Prymasa Wyszyńskiego i dyrektor wydawnictwa Soli Deo. – Wolność to zagadnienie kluczowe, które wiąże się z tym aktem – zauważa o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, który jest jednym z organizatorów spotkania:

– Kontekst wymagał właśnie takiego Aktu, gdyż tej wolności po prostu brakowało. To oddanie się w niewolę było pewną odpowiedzią na tę sytuację. Skoro wolności brakuje, oddajemy się w niewolę Maryi, aby w jej ramionach poczuć się wolni. W ten sposób zabezpieczamy się na przyszłość.

O. Prus przypomina, że Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego był niejako uwieńczeniem uroczystych obchodów milenium chrztu Polski, do których Prymas Wyszyński przywiązywał wielką wagę podkreślając, że przez chrzest „weszliśmy do rodziny chrześcijańskiej świadomi naszych obowiązków w tej rodzinie, zwłaszcza odpowiedzialności za naród i Kościół w Polsce i w świecie”:

– Wydarzenie to spowodowało, że w państwie Mieszka I można było wejść w przestrzeń dzieci Bożych. Osób, które oddychają wolnością, daną tylko przez Boga. To jest ogromna wartość, którą dzisiaj musimy na nowo odkrywać. Powinniśmy ją doceniać.

Spotkanie było nie tylko rozważaniem historycznym o akcie z 1966 roku, ale też próbą zauważenia aktualności jego przesłania w kontekście dzisiejszych zagrożeń wolności. – Choć żyjemy w wolnym kraju, zagrożenia naszej wolności wciąż są widoczne, szczególnie w obszarze systemu wartości czy moralności – zauważa o. Prus.

Organizatorami spotkania były: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz oddział w Częstochowie „Civitas Christiana”.

ABK/BPJG

Skip to content