11 stycznia w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” odbyło się coroczne spotkanie noworoczne, które upłynęło na dzieleniu się planami na 2023 rok oraz na śpiewaniu kolęd. W wydarzeniu wziął udział bp Andrzej Przybylski.

Jak podkreśliła dyrektor WOM Elżbieta Doroszuk, instytucja przez nią kierowana już od dawna rozpoczyna nowy rok kalendarzowy właśnie takim, świąteczno-noworocznym spotkaniem:

Jest to już naszą tradycją, że w okresie Bożego Narodzenia, czy też lekko poza tym okresem (tak jak w tym roku) spotykamy się na wspólnym kolędowaniu. Spotykają się nauczyciele-konsultanci, nauczyciele-doradcy metodyczni, nauczyciele-bibliotekarze, pracownicy obsługi, administracji i wszyscy wspólnie kolędujemy, starając się pielęgnować naszą piękną tradycję.

Bp Andrzej Przybylski podkreślił, że tego typu spotkania są szczególnie ważne właśnie w takich instytucjach jak WOM, które pracują nad formacją nauczycieli:

Bardzo się cieszę, że możemy celebrować i przedłużać Boże Narodzenie w tym spotkaniu noworocznym. Boże Narodzenie jest to tajemnica bardzo bliska środowisku wychowawczemu i nauczycielskiemu. Z jednej strony adorujemy Tego, który jest dzieckiem i przez 30 lat będzie posłuszny oraz będzie wzrastał w mądrości i łasce u swoich rodziców. To jest też taki wyraz, który nam przypomina o odpowiedzialności i trosce o wychowanie dzieci i młodzieży. Z drugiej strony, Ten którego adorujemy jest nauczycielem. Chcemy jednocześnie widzieć w Jezusie tego, który nas uczy sztuki wychowywania i bycia dobrym nauczycielem – myślę, że to jest najważniejsze przesłanie tego spotkania.

W spotkaniu uczestniczyła także prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Maria Chodkiewicz, która nie kryła radości z powodu takiego spotkania właśnie w tym miejscu:

Wyrażam ogromną radość, że świat edukacyjny Częstochowy przybywa w imię największej miłości, po to, żeby się spotkać w relacji miłości do Boga i do ludzi – do siebie wzajemnie.

Mimo, że okres Bożego Narodzenia dobiegł końca przed kilkoma dniami, z racji na szczególny przywilej nadany przez Stolicę Apostolską, w całej Polsce do lutego możemy śpiewać w kościołach kolędy. Tym samym, spotkania kolędowo-noworoczne również mogą się w tym czasie odbywać, choć zwykle organizowane są w pierwszej połowie stycznia.

Spotkanie noworoczne w WOM Częstochowa

Skip to content