Sprzeciwiała się niewolnictwu, bezgraniczne kochała Boga i z Jego pomocą aktywnie realizowała ideę misyjną Kościoła. Szerzenie tej posługi, zwłaszcza skierowanej do mieszkańców Afryki umożliwił jej wyjątkowy talent pisarski. 6 lipca Kościół wspomina bł. Marię Teresę Ledóchowską.

Urodziła się 29 kwietnia 1863 roku w Austrii, dokąd jej rodzina wyemigrowała po powstaniu listopadowym. Zdolności literackie, muzyczne i aktorskie wykazywała już od najmłodszych lat. Dar talentów z pełnym zaangażowaniem wykorzystała w dzieło misyjne. – Maria Teresa Ledóchowska jest piękną postacią w Kościele świętym – mówi ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej:

– Jako szlachcianka mogła ułożyć sobie życie tak, aby było dobre i wygodne. Poświęciła się jednak misjom. Nazywamy ją Matką Afryki. Jej praca polegała na tym, aby jak najwięcej ludzi poznało Chrystusa. W tym celu założyła czasopismo Echo Afryki, które wydawane jest do dziś. Zajęła się nie tylko głoszeniem Dobrej Nowiny, ale również realizacją dzieł humanitarnych.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska zakładała przytułki, sierocińce, szkoły i szpitale. Postawą swojego życia pragnęła pokazać innym, czym jest prawdziwa miłość Boga:

– Jeżeli chcemy zrozumieć, że Chrystus jest miłosierny i zatroskany o każdego człowieka to mówiąc o Ewangelii trzeba pokazać ludziom, że tak faktycznie jest. Oprócz głoszenia Słowa Bożego musi być również świadectwo życia. Takiej postawy możemy uczyć się od bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

Patronka dzieł misyjnych w Polsce zmarła 6 lipca 1922 roku w opinii świętości. Do chwały ołtarzy wyniósł ją papież Paweł VI, 19 października 1975 roku.

ABK

Skip to content