Fot. malygosc.pl

Żyła tylko kilkanaście lat, a została błogosławioną. Karolina Kózkówna od najmłodszych lat katechizowała swoje rodzeństwo i dzieci mieszkające w okolicznych wioskach. Przez zabawę uczyła ich miłości Bożej i zachęcała do życia według przykazań. Zmarła tragicznie, broniąc swojej czystości. 18 listopada Kościół katolicki obchodzi jej wspomnienie.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku. Współczuła innym w nieszczęściu, cierpieniu, biedzie czy niedoli. Była wrażliwa na dobro i głęboko przeżywała własne niepowodzenia. Najpilniej uczyła się religii. Z czasem swoją wiedzą zaczęła imponować dorosłym, dlatego sąsiedzi odsyłali do niej swoje dzieci po wyjaśnienia katechizmowe. Nawet proboszcz przyznawał, że rozmawiając z Karoliną na tematy religijne, sam wiele korzystał. Religijność przyszłej błogosławionej stała się czynnikiem porządkującym całe jej życie, mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

– Pewnie wielu z tych, którzy ją znali powiedzieliby: zwyczajna dziewczyna. Wyróżniała się jednak chęcią do pomocy. W swojej miejscowości zajmowała się dziećmi, pomagała w prowadzeniu miejscowej świetlicy. Znano ją jako osobę pobożną, religijną. Katechizowała przede wszystkim swoim życiem, uśmiechem i radością. Szczególny moment jej życia to tak naprawdę chwila jej śmierci (1914 rok), kiedy broniła się przed atakiem żołnierza carskiego. Karolina Kózkówka obroniła swoją czystość, jednak przypłaciła to życiem. Jej pogrzeb był swojego rodzaju manifestacją. Otaczano ją czcią, famą świętości, pamiętając o jej dobrym życiu.

W 1987 roku papież Jan Paweł II przyjął Karolinę Kózkównę do grona błogosławionych. Dziewczyna została też patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, o czym mówi asystent diecezjalny ks. Andrzej Witek.

– Karolina Kózkówna w sposób szczególny ukochała Kościół. Była też prawą ręką ks. proboszcza. Katechizowała, uczyła, pomagała w najbardziej podstawowych duszpasterskich pracach. Młodzi ludzie mogą uczyć się od błogosławionej Karoliny umiłowania Kościoła. Tego, że świętość jest możliwa właśnie przez Kościół, wspólnotę.

Karolina Kózkówna zginęła, broniąc wartości chrześcijańskich. Sto lat po jej śmierci wiele młodych osób odchodzi od Kościoła, dlatego KSM przygotował specjalną inicjatywę. Każdego dnia, począwszy od 18 listopada, młodzież zjednoczy się podczas Mszy św. Codziennie w Eucharystii, odprawianej w parafiach gdzie istnieje KSM, uczestniczyć będzie przynajmniej jedna osoba. Ciąg modlitwy potrwa do Bożego Narodzenia, a celem jest prowadzenie do świętości. Inicjatywie patronuje bł. Karolina Kózkówna.

ABK

Skip to content