„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata” – te słowa Matka Boża skierowała do trójki pastuszków w Fatimie. Swoje pragnienie powtórzyła także 13 czerwca 1917 roku, podkreślając jednocześnie wyjątkowość modlitwy różańcowej. Podczas ostatniego objawienia oznajmiła dzieciom, że jest Matką Boską Różańcową.

Maryja mówi o różańcu jako skutecznej obronie przed wszelkimi niebezpieczeństwami. To modlitwa, która ratuje grzeszników przed wiecznym potępieniem. – O istocie odmawiania różańca św. Kościół przypomina szczególnie 7 października, w dzień liturgicznego Wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – mówi bp Andrzej Przybylski:

– Przypominamy sobie o dwóch rzeczach. Wierzymy w Kościele, że różaniec jest darem od Matki Bożej. Wielu świętych przedstawianych jest na obrazach w sytuacji, gdy Matka Boża wręcza im różaniec. To samo dzieje się również w trakcie objawień. W Lourdes Matka Boża prosi Bernadetę Soubirous, aby odmawiała różaniec. Dzieci w Fatimie ciągle są proszone o to, aby propagowały modlitwę różańcową. Warto więc pamiętać, że nie tylko siebie mamy mobilizować do różańca, ale także innych.

W obietnicach złożonych bł. Alanowi de Rupe Matka Boża powiedziała, że różaniec jest lekarstwem na wszelkie dolegliwości człowieka i świata. Ci, którzy go odmawiają, nie zginą. Różaniec chroni przed piekłem i jest błogosławieństwem na czas śmierci:

– Matka Boża mówi o tym w wielu spotkaniach na ziemi. Kiedy ludzie odmawiali różaniec, dzieci fatimskie usłyszały głos Maryi: „Jak dobrze, że się modlicie. Módlcie się dalej i propagujcie tę modlitwę”. Drugi maryjny wątek tej różańcowej tajemnicy Matki Bożej to sama treść tej modlitwy. To dziesięć „zdrowaś” w każdej tajemnicy. To jest jakby oglądanie tajemnic Chrystusa. Kiedy ktoś odmówi wszystkie tajemnice różańca, przemedytuje całe życie Jezusa.

Wspomnienie NMP Różańcowej obchodzimy na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi w bitwie pod Lepanto. Przed decydującym starciem na wszystkich statkach odmawiano różaniec. W Rzymie trwała natomiast procesja bractwa różańcowego. Choć siły wroga przeważały, chrześcijanie odnieśli spektakularne zwycięstwo. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopionych zostało 60 galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich i uwolniono 12 tys. chrześcijańskich galerników. W podzięce za cudowne ocalenie Europy, papież Pius V uczynił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.

ABK

Skip to content