3 lutego Kościół wspomina św. Błażeja, niezłomnego w obronie wiary, patrona lekarzy oraz wszystkich, którzy borykają się z chorobami gardła i strun głosowych. Tego dnia po odprawionych nabożeństwach kapłani błogosławili wiernych, przykładając im symbolicznie do szyi dwie poświęcone i skrzyżowane gromnice.

Tak też było podczas wieczornej Eucharystii w Katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Połacik, wikariusz parafii. Jak mówił duchowny, zwyczaj błogosławieństwa we wspomnienie św. Błażeja jest mniej znany niż inne obrzędy i zwyczaje Kościoła.

– Kościół daje nam tzw. sakramentalia i różnego rodzaju poświęcenia, które są dosyć dobrze znane. Są również i mniej znane, związane z pewnymi zwyczajami oraz tradycją Kościoła, która jest bardzo ważna i istotna. Najważniejsze są oczywiście Sakramenty Święte i Boża łaska, która przez nie płynie, ale również przez sakramentalia, czyli obrzędy, którym jest dzisiejsze wspomnienie św. Błażeja Biskupa Męczennika. Ten święty już od wczesnego średniowiecza jest uznawany przez lud Boży za szczególnego patrona w chorobach gardła – tłumaczył ks. Łukasz Połacik.

Wspomnienie św. Błażeja męczennika jest szczególne dla wszystkich, którzy pracują głosem. Należą do nich m.in. nauczyciele, wykładowcy, a także księżą oraz inne osoby duchowne, które na co dzień posługują w głoszeniu Słowa Bożego.

– Już w seminarium duchownym są zajęcia z głoszenia Słowa Bożego, a także emisja głosu oraz zajęcia związane ze śpiewem i retoryką. Bóg obdarza nas różnym tembrem głosu i wieloma możliwościami w tej dziedzinie, ale myślę, że ważniejsza od tego jest poprawność naszej mowy, kultura języka i słowa. Ważne jest również to, czy dbamy o głos od zdrowotnej strony – dodał wikariusz parafii Świętej Rodziny.

Św. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, która kiedyś stanowiła jeden z najprężniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. To przykład wytrwałego człowieka, który bezgranicznie zaufał Bogu i oddał życie w imię Jezusa.

– Św. Błażej był biskupem, pasterzem Kościoła oraz męczennikiem. Każdy męczennik przypomina, abyśmy byli w swojej wierze wytrwali. Był on niezłomny nie tylko jako biskup, ale również jako człowiek wielkiej wiary. Nie dał się skłonić do apostazji i zdrady wiary – mówił ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

W niektórych regionach Polski zachował się zwyczaj, w którym we wspomnienie św. Błażeja błogosławi się jabłka, którymi obdarowuje się wiernych.

BNO

 

Skip to content