Dziś, 23 lipca, obchodzimy wspomnienie św. Brygidy Szwedzkiej. Jest ona jedną z trzech patronek Europy ogłoszonych przez papieża św. Jana Pawła II.

Droga św. Brygidy do zakonu nie była oczywista. W swoim życiu otrzymała wiele zadań, które w pełni zrealizowała. Zarys życia średniowiecznej świętej przedstawia s. Emanuela z Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy w Częstochowie:

– Jest to średniowieczna święta, czyli dość odległa nam w czasie, lecz bliska z tego względu, że została przez św. papieża Jana Pawła II ogłoszona jako patronka Europy. To co charakteryzuje św. Brygidę to połączenie różnych powołań. Była żoną, matką aż ośmiorga dzieci. Ten etap w jej życiu był bardzo ważny i nie można go pomijać. Po śmierci męża dostała misję od Chrystusa założenia zakonu sióstr brygidek.

W 1999 roku papież św. Jan Paweł II oprócz św. Brygidy jako patronki Europy, ogłosił obok niej jeszcze dwie inne opiekunki Starego Kontynentu. „To jest taki patronat macierzyński…” – powiedziała s. Emanuela:

– Papież listem apostolskim w 1999 roku dał Kościołowi trzy kobiety, jako patronki na to nowe tysiąclecie. Obok św. Brygidy jest tam św. Katarzyna sieneńska i św. Edyta Stein. To jest taki patronat macierzyński, już wcześniej Kościół miał trzech patronów męskich. Papież dostrzegł potrzebę kobiecej świętości. Kandydatek na to miejsce było bardzo dużo, ponieważ na przestrzeni dziejów Kościoła wiele kobiet już za swojego życia osiągało świętość.

Spotykając siostry brygidki na ulicy można je z łatwością rozpoznać po charakterystycznym, ale również posiadającym bardzo symboliczne znaczenie stroju:

Zaczynając od “korony”… to ona jest najbardziej charakterystyczna. Pan Jezus sam św. Brygidzie wyraził takie życzenie, aby powstał zakon Najświętszego Zbawiciela i wciąż przedłużać nabożeństwo ku jego Najświętszej Męcce. My to uobecniamy, a wręcz nosimy na swoim ciele, nosząc właśnie “koronę” na głowie. Te czerwone puntky symbolizują rany Chrystusa. To jest taki rys charakterystyczny naszego stroju. Cały nasz habit jest szary, kolor ma symbolizować popiół i to, że mamy o tym pamiętać, że z prochu zostałyśmy wzięte, ale również o tym, że jesteśmy wyniesieni do ogromniej godności bycia dziećmi bożymi.

W ikonografii św. Brygida przedstawiana jest w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem, na którym znajduje się korona z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami. Czasami siedzi przy pulpicie i spisuje swoje wizje. Obecnie w Polsce brygidki mają dwa domy: w Gdańsku oraz w Częstochowie przy ul. św. Elżbiety.

Galeria: Radio Fiat

Skip to content