Przez całe swoje życie kierowała ludzi do Boga. Pod wpływem jej słów miało nawrócić się 400 żołnierzy. Nie wyrzekła się wiary, za co została stracona. 22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię – patronkę m.in. chórzystów, lutników i organistów.

Tego dnia, uwaga zwracana jest przede wszystkim na muzykę kościelną. Więcej na ten temat mówi Dariusz Madejski z Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie:

– Cieszę się, że o tej muzyce coraz więcej się rozmawia. Ta muzyka potrzebuje wiele uwagi, ponieważ stanowi integralną część liturgii. Musimy więc cały czas pamiętać o jej bardzo ważnym znaczeniu. Należy więc dbać o to, aby tego rodzaju muzyka zawsze była na odpowiednim poziomie. Dzisiejsze wspomnienie skłania nas w sposób szczególny do zastanowienia się, jak ta muzyka powinna wyglądać.

Św. Cecylia przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie relacji z Bogiem. Poprzez muzykę staje się to radosne zarówno dla twórcy, jak i słuchacza:

– Dzisiaj chodzi o spotkanie tych, którzy zajmują się muzyką. Zapraszam serdecznie do uczestnictwa we Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Początek o godz. 18.30.

Cecylia uznawana jest za jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Fragmenty historii jej życia zapisane zostały w dokumencie, pochodzącym z V wieku. Według umieszczonych w nim informacji kobieta pochodziła z majętnej rodziny. Urodziła się na początku III wieku i była olśniewająco piękna. Nie wyrzekła się wiary w Chrystusa, za co – po licznych torturach – została ścięta.

ABK

Skip to content