Św. Jan Bosko mówił, że: „kto chce pracować owocnie, musi mieć w sercu miłość, a w pracy cierpliwość”. Założyciel zgromadzenia salezjanów zapisał się w historii nie tylko jako gorliwy kapłan, ale również wybitny pedagog. O jego licznych zasługach w procesie wychowania młodzieży, a także poświęceniu życia Chrystusowi, Kościół przypomina wiernym szczególnie 31 stycznia.

Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 roku niedaleko Turynu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 lat później, 5 czerwca. W 1841 roku roku, 8 grudnia, spotkał przypadkowo 15-letniego młodzieńca-sierotę, co zapoczątkowało posługę kapłana wśród samotnej młodzieży. Ks. Jan Bosko uczył młodych wiary chrześcijańskiej, a w niedzielę umożliwiał uczestnictwo w Mszy św. Starał się też o zapewnienie sierotom dachu nad głową, co przyczyniło się do powstania szkół elementarnych, zawodowych oraz internatów.

Apostoł młodzieży uważany jest za jednego z najwybitniejszych pedagogów w dziejach Kościoła. Mówi ks. Sebastian Kosecki, dla którego świadectwo życia św. Jana Bosko stanowi wzór posługi kapłańskiej:

– Odkryłem, że św. Jan Bosko miał wspaniałe podejście do słuchania Pana Boga i realizowania Jego misji poprzez swoje życie. Św. Jan Bosko to człowiek konkretnego czynu. Dzisiaj przejawia się on w mojej pracy duszpasterskiej – w szkole, czy też w grupach parafialnych. Uważam, że jego nauki w sprawie wychowania dzieci i młodzieży, nie można pominąć.

W dziedzinie wychowania chrześcijańskiego św. Jan Bosko zostawił po sobie kierunek „systemu zapobiegawczego”. Metoda nie jest oparta na stosowaniu przymusu, ale odwołuje się do potencjału dobra i rozumu. Wychowawca szanuje wolną wolę młodego człowieka, towarzysząc mu na drodze wzrastania. System zapobiegawczy polega na uprzedzaniu czynów podopiecznego tak, aby nie doprowadzić do zrobienia przez niego czegoś niewłaściwego:

– Wydaje mi się, że to na co wskazywał św. Jan Bosko w swojej metodzie wychowawczej to „religia, miłość i rozum”. To trzy aspekty, na których powinniśmy się skupiać.

O tym, że św. Jan Bosko to dobry przykład zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli mówi natomiast ks. Wojciech Radoliński, katecheta z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie:

– Metoda nauczania św. Jana Bosko jest nadal aktualna. On napisał takie teksty do swoich współbraci: „jeśli rzeczywiście pragniemy prawdziwego dobra naszych wychowanków i przygotowania ich do wypełniania obowiązków, o tym nade wszystko powinniśmy pamiętać, że drogim naszym chłopcom zastępujemy rodziców”.

Warto też zaznaczyć, że w 1859 roku ks. Jan Bosko powołał do życia Towarzystwo św. Franciszka Salezego – nowe zgromadzenie zakonne nazywane potocznie Salezjanami Księdza Bosko.

W chwili śmierci założyciela zgromadzenie miało 58 domów i liczyło 1049 członków. Obecnie jest ich ponad 16 tys. w 1830 placówkach położonych na terenie 128 krajów świata.

Msza św. odpustowa ku czci św. Jana Bosko sprawowana będzie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie 31 stycznia o godz. 18.00.

ABK

Skip to content