„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali” – 22 października Kościół wspomina św. Jana Pawła II. Był pierwszym papieżem z Polski, a jego wybór na Stolicę Piotrową wpłynął na wydarzenia w Europie Wschodniej oraz Azji.

Jednym z najważniejszych przesłań nauczania Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka i społeczeństw:

– Rodzina musi być na tyle silna Bogiem – czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą – że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.

Procedura beatyfikacyjna Ojca Świętego rozpoczęła się niedługo po jego śmierci. W czasie jednej z rozmów na antenie Radia Fiat śp. abp senior Stanisław Nowak zwrócił uwagę, że był to pewien precedens wobec wieloletniego procesu:

– Nikt z nas nie śmiał aż tak daleko myśleć, że tak szybko Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze. Pamiętamy jak wierni krzyczeli: „Santo Subito – święty natychmiast!” – lud go ogłaszał świętym. No i niedługo po śmierci, bo ileż to? 10 lat? Już został świętym. Był wielkim papieżem, ale my nie przewidywaliśmy, że mogło to nastąpić aż tak szybko, bo normalnie to długi, długi proces.

Ze św. Janem Pawłem II związana jest również historia Radia Fiat. Więcej na ten temat mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Ta kaplica ma dar relikwii św. Jana Pawła II, ale przecież samo Radio jest w miejscu gdzie lądował kiedyś Jan Paweł II. W ogóle Radio Fiat przecież powstało po to, żeby w czasie Światowych Dni Młodzieży zanieść pielgrzymom głos Jana Pawła II z Jasnej Góry.

Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci oraz trzy lata po beatyfikacji. W historycznej ceremonii na placu świętego Piotra w Watykanie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z naszego kraju.

ABK

Skip to content