Fot. ekai.pl

Był papieżem przez 27 lat, głosząc Słowo Boże na całym globie. W trakcie pontyfikatu odwiedził mieszkańców ponad stu krajów świata. Myśliciel, wielki uczony, człowiek niezwykłej wiary. 22 października w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Jana Pawła II.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda oraz siostrę Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu. Miesiąc przed I Komunią Świętą umarła także jego matka. Od tej pory zajmował się nim ojciec, który dbał o patriotyzm i rozwój duchowy syna. Rok po śmierci ojca Karol podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, założonego przez abp Sapiehę. 22 października 1978 roku został papieżem i pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Całą swoją posługę zawierzył Matce Bożej. Jak wskazuje ks. Paweł Bortkiewicz priorytetem w nauczaniu Jana Pawła II była obrona ludzkiego życia i rodziny, które także dziś są tematami aktualnymi.

– Pamiętamy te słowa „Przyszłość świata idzie przez rodzinę”, rodzinę opartą na związku małżeńskim i Bogiem silną. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o słowach Jana Pawła II, które wypowiedział w Kielcach. W sposób bardzo ekspresywny mówił o tym, że Polska to jego Ojczyzna i matka. Protestował więc przeciwko wolności rozumianej jako ograniczenie prawa do życia ludzkiego, a szczególnie dzieci nienarodzonych.

Papież Polak był największym obrońcom życia nienarodzonych, mówi Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, laureat nagrody Totus Tuus w kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II”.

– Takim fundamentalnym jego dziełem jest encyklika „Evangelium Vitae”, w której jako pierwszy z papieży postawił odważną tezę, że dzieci nienarodzone trafiają do nieba. Możliwy jest więc z nimi kontakt duchowy. Ośmielał też kobiety, które dokonały aborcji, aby starały się przeżyć swoje macierzyństwo już post factum. Aby próbowały nawiązać kontakt ze swoim nienarodzonym dzieckiem, nadały mu imię i prosiły o wybaczenie.

Jan Paweł II zmarł 15 lat temu, 2 kwietnia o godz. 21:37. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który zakończył się sześć lat później, 1 maja. Kanonizacja papieża odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie, o czym mówi abp. senior Stanisław Nowak.

– Nikt z nas nie śmiał nawet myśleć, że do kanonizacji dojdzie aż tak szybko. To był wielki papież, człowiek niezwykłej wiary i wzór do naśladowania. Świętym nazywali go ludzi już zaraz po śmierci.

W czasie 27 lat trwania pontyfikatu polski biskup Rzymu beatyfikował 1318 osób, a 478 błogosławionych ogłosił świętymi.

ABK/IAR

Skip to content