„We wszystkim co czynisz łącz się z Najświętszym Sercem (..) Jezusa Chrystusa” – 14 października Kościół obchodzi wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque. Francuska mistyczka doznała objawień dotyczących kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypominając światu, jak wielką miłością Bóg obdarzył człowieka.
Małgorzata Maria Alacoque urodziła się w 1647 roku. Pragnęła poświęcić swoje życie służbie Bożej. Jej marzenie spełniło się w wieku 24 lat, kiedy wstąpiła do Sióstr Nawiedzenia (wizytek) – zakonu założonego przez św. Franciszka Salezego i św. Joannę Chantal. Małgorzata otrzymała habit zakonny 25 sierpnia 1671 roku. Od 21 grudnia 1674 roku przez ponad półtora roku Jezus przedstawiał jej w objawieniach Swoje Serce – kochające ludzi i spragnione ich miłości. Mówi abp Wacław Depo:
– Ona odkryła niezgłębione miłosierdzie i miłość Serca Jezusowego. Pan Jezus wskazując na tajemnicę, że jeśli: „zanurzycie się w moim sercu, otrzymacie odpuszczenie grzechów. Będziecie żyli nowym życiem”. Jezus zaprasza nas jednocześnie do odpowiedzi na Jego miłość.
10 czerwca 1675 roku Chrystus objawił Małgorzacie Alacoque dwanaście tajemnic. Powiedział, że pobłogosławi człowiekowi, jeśli ten przez 9 pierwszych piątków miesiąca przystępować będzie do Komunii Świętej.
Małgorzata Alacoque przyczyniła się do szerzenia kultu Najświętszego Serca Jezusowego, które celebrowane jest w sposób szczególny w Uroczystość Bożego Ciała. – Chrystus okazał człowiekowi serce poprzez swoje wcielenie – tłumaczy ks. prof. Marian Duda:
– Pracował, chodził po naszej ziemi, płakał i kochał ludzkim sercem. Serce dla człowieka (praktycznie w każdej kulturze) jest symbolem miłości, dlatego też to właśnie ono stało się symbolem wielkiej miłości Bożej. Ta miłość objawia się na krzyżu.
Św. Małgorzata Maria Alacoque zmarła 17 października 1690 roku. Beatyfikował ją papież Pius IX (1864), a kanonizował Benedykt XV (1920). Nazywana jest „świętą od Serca Jezusowego”. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa został uznany oficjalnie w 1765 roku przez Klemensa XIII.
W Częstochowie o św. Małgorzacie Marii Alacoque przypomina m.in. witraż umieszczony w archikatedralnej kaplicy adoracji.
ABK