“Wstań, idź, głoś!”

14 sierpnia weszła na Jasną Górę pielgrzymka łowicka. Przy ich powitaniu na szczycie, a także wcześniej w alejach Najświętszej Maryi Panny można było podziwiać barwne stroje łowickie i usłyszeć śpiew ludowy. Pielgrzymi wyszli ze swoich parafii 6 sierpnia z hasłem: “Wstań, idź i głoś”, który realizowali idąc swoim szlakiem, mówi ks. Jacek Zieliński, przewodnik łowickiej grupy zielonej:
– Codziennie wstawaliśmy, szliśmy i głosiliśmy prawdę, że Bóg jest dobry cały czas. Szliśmy ze śpiewem na ustach, radośnie, tańcząc na postojach mimo, że nogi bolały. Chwaliliśmy Boga wszystkim, czym mogliśmy!
W regionalnych strojach można było zobaczyć wiele młodych osób, które nie wstydziły się folkloru łowickiego:
– Łowicz jest bardzo mocno przywiązany do swojej tradycji. Jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie. Te stroje są noszone od najmniejszych dzieci po najstarsze osoby. Widać to na pielgrzymce, ale szczególnie na procesji Bożego Ciała w Łowiczu, na którą serdecznie zapraszamy.
Pielgrzymi na Jasną Górę wchodzili za krzyżem niesionym przez pielgrzymkową służbę kierowania ruchem. Krzyż ten towarzyszył poszczególnym grupom również w drodze.

KN