Wyjątkowe uroczystości odpustowe w Leśniowie

Ołtarz główny w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej | Źródło: Domena publiczna

Przypadające 2 lipca, tegoroczne uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej będą miały wyjątkowy charakter. Tego dnia Matka Boża Leśniowska zostanie ogłoszona patronką miasta i gminy Żarki.

O kulisach tego wydarzenia opowiada burmistrz Żarek, Klemens Podlejski:

Inicjatywa była moja. W 2018 roku wystąpiłem do Rady Miejskiej z wnioskiem o podjęcie uchwały ws. wyrażenia woli ustanowienia Matki Bożej Leśniowskiej patronką gminy Żarki. Mieszkam w Żarkach od urodzenia, tu się wychowałem, bardzo dobrze współpracuję z klasztorem o. Paulinów w Leśniowie, to jest moja parafia. I rozmawiając, kontaktując się z Paulinami, wspólnie taka inicjatywa się pojawiła. Wystąpiłem do Rady Miejskiej o podjęcie takiej uchwały, Rada Miejska 30 sierpnia 2018 taką uchwałę podjęła i rozpoczęliśmy procedurę związaną z załatwieniem tego tematu. Wystąpiliśmy do abp. metropolity częstochowskiego Wacława Depo z prośbą o wystąpienie do Watykanu, do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o wyrażenie zgody. Po roku czasu, 19 sierpnia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Stolicy Apostolskiej zatwierdziła Najświętszą Maryję Pannę Leśniowską patronką gminy Żarki.

Jak wyglądają procedury nadania patronatu wyjaśnia ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej:

Z prośbą do Stolicy Apostolskiej o nadanie patronatu czy to miastu, czy gminie, czy jakiejś jednostce samorządowej podejmuje przede wszystkim ten samorząd. Następnie taka prośba musi uzyskać poparcie biskupa miejsca, który kieruje z kolei prośbę o tzw. nihil obstat, czyli o opinię i o wyrażenie żadnych sprzeciwów do miejscowej konferencji Episkopatu. Tak też było i w tym przypadku, ks. Arcybiskup przedłożył sprawę Konferencji Episkopatu Polski, która chętnie przychyliła się i udzieliła poparcia nihil obstat dla tej inicjatywy. Następnie prośba kierowana jest do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, czyli dykasterii Stolicy Apostolskiej, która w osobie prefekta tejże Kongregacji, korzystając z uprawnień nadanych przez Ojca Świętego, udziela patronatu.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 10:00 przed Urzędem Miasta i Gminy Żarki. Stamtąd wyruszy procesja do sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, gdzie o godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Na uroczystości odpustowe można przybyć również w niedzielę 4 lipca. Wówczas suma odpustowa o godz. 11:00 zostanie odprawiona pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

RG

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Żarki
Skip to content