Już za kilka dni przeżywać będziemy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. 2 listopada wielu z nas uda się na cmentarze, aby swoim bliskim zapalić znicz. Pamiętajmy jednak, że nie to jest najważniejsze. Czego potrzeba osobom zmarłym? Przede wszystkim modlitwy.

Według wiary katolickiej, po śmierci człowieka jego dusza trafia do czyśćca. Odpowiada za swoje ziemskie grzechy poprzez pokutę, aby móc później trafić do Królestwa Niebieskiego. Duszom czyśćcowym można jednak pomóc modląc się za nie każdego dnia. Szczególnym na to czasem jest oktawa Uroczystości Wszystkich Świętych i tzw. wypominki, o czym mówi ks. Andrzej Kuliberda:

– Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych, czy Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych jest taka praktyka jak „wypominki”. One są różnego rodzaju – jednorazowe na cmentarzu, całoroczne. Są jeszcze tzw. Msze św. oktawalne. Wypominki oczywiście nie służą tylko temu, ze mamy bliskich po „drugiej stronie”. Przypominają przede wszystkim o tym, abyśmy się modlili za zmarłych – z imienia i nazwiska.

Każdy z nas może też ofiarować za dusze cierpiące odpust zupełny. Należy jednak spełnić kilka warunków:

– Po pierwsze trzeba być pojednanym z Panem Bogiem. Po drugie trzeba przyjąć Komunię św. Po trzecie należy pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego na konkretny dzień. Wystarczy „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”. Obowiązuje też zerwanie z przywiązaniem do jakiegokolwiek grzechu. Łaskę odpustu możemy zyskać dla siebie lub też dla osoby zmarłej.

Decyzją Penitencjarii Apostolskiej, ze względu na pandemię COVID-19, odpust zupełny za wiernych zmarłych będzie można otrzymać przez cały listopad.

ABK

Skip to content